Zraněného muže musel z údolí Bílého Labe vyprostit vrtulník. Foto: ZZS Královéhradeckého kraje

Krkonoše – Vrtulník královéhradecké letecké záchranné služby v sobotu 23. února odpoledne vzlétal do Krkonoš na pomoc 46letému muži, který utrpěl zranění poté, co se vydal na pěší túru v hřebenových partiích. Cestou od Luční Boudy směrem k údolí Bílého Labe ale uklouzl na zledovatělém sněhu a zřítil se několik desítek metrů z prudkého srázu do potoka.

O události a následné záchranné akci informoval redakci serveru #zpravyextra.cz, krajský mluvčí královéhradecké záchranky Ivo Novák s tím, že při pádu turista utrpěl poranění dolní končetiny, která mu znemožňovala pohyb. Vedle utrpěných zranění tak hrozil také rychlý rozvoj život ohrožujícího podchlazení. Situaci navíc komplikovala skutečnost, že zraněný se nacházel ve složitém a obtížně přístupném terénu.  

Operátoři tísňové linky proto ihned začali organizovat rychlou záchrannou akci za účasti všech složek integrovaného záchranného systému, včetně Horské služby.

Po lokalizaci místa zásahu vrtulník dopravil pomocí lanového podvěsu ke zraněnému lékaře spolu s hasičem – leteckým záchranářem. Ti mu spolu se záchranáři Horské služby poskytli základní rychlé ošetření a zafixovali jej do transportní sítě. V ní byl muž spolu s lékařem a hasičem přenesen pod vrtulníkem na stanoviště Horské služby, kde mu již záchranáři mohli poskytnout veškerou potřebnou péči, zejména tepelný komfort a léky proti bolesti. Po stabilizaci stavu byl muž umístěn na palubu vrtulníku a transportován do královéhradecké nemocnice.

ČTĚTE TAKÉ

Zásahy na horách dnes ostatně zaměstnávaly krajské záchranáře i v dalších případech.

Těsně před vzletem k záchranné akci do údolí Bílého Labe posádka vrtulníku předávala v traumacentru 21letou ženu, která při jízdě na saních v Janských Lázních vylétla z trati a ve vyšší rychlosti narazila do stromu. Po poskytnutí potřebné péče ji do nemocnice záchranáři přepravili s podezřením na poranění pánve a k vyloučení dalších vnitřních zranění. „Prakticky zároveň s nimi ošetřovala v Deštném posádka RZP z opočenské výjezdové základny 16letého cizince s poraněním pánve a dolní končetiny. Další vážný úraz dolní končetiny ošetřila posádka RLP z Vrchlabí v areálu Herlíkovice dvanáctileté dívce,“ doplnil mluvčí záchranářů a upřesnil, že zraněná po ošetření nakonec skončila na chirurgii nemocnice v Jilemnici. Jenom během soboty tak naše posádky zasahovaly u téměř dvou desítek středně a vážně zraněných návštěvníků Krkonoš a Orlických Hor.

jb, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE