Dron, ilustrační foto. Autor: PixaBay

Přerov – Drony už letadlům nehrozí! S rostoucím počtem prodaných dronů roste i počet případů, kdy dochází k narušení zakázaného vzdušného prostoru a výrazně se tak zvyšuje riziko střetu s letadlem.

„Bezpečnost pilotů i diváků je pro nás prioritou a proto jsme zajistili ochranu před drony po dobu celého dne,“ sdělil Michal Jágrik z LOM Praha, pořadatele Dne letiště Přerov.

Systém ochrany letiště byl instalován nedaleko řídící věže s účinnou detekcí v okruhu 3 km, což pokrývá celý prostor letových ukázek. Služba pracuje na principu detekce rádiové komunikace mezi pilotem a dronem.

V případě akutního nebezpečí systém také odpojí ovládací jednotku od dronu. Po několika velkých akcích, kdy byly touto technologií chráněny vojenské základny, setkání světových vládních představitelů nebo filmové hvězdy v Karlových Varech, došlo i na ochranu stíhacích pilotů v JAS-39 Gripen nebo záchranářů ve vrtulníku Eurocopter.

„Zaměřujeme se především na okamžitou detekci pozice pilota i dronu, abychom umožnili bezpečnostním složkám posoudit situaci a účinně zasáhnout. Pro naši službu jsme si vybrali spolehlivou armádní technologii upravenou na identifikaci a eliminaci bezpilotních prostředků, která pokrývá naše potřeby a zároveň nijak neruší ostatní systémy letišť a letadel,“ řekl Marek Šoltys z AIRSEC, která službu na letišti zajišťovala.

Současná situace

V poslední době se objevil bezpočet incidentů, které se týkaly aktivit dronů ve vyhrazeném vzdušném prostoru, přičemž se stále častěji objevují otázky týkající se bezpečnosti a narušení provozu letecké dopravy. V únoru 2017 zveřejnila FAA aktualizovanou zprávu, ve které uvedla, že záznamy dronů v letových koridorech USA se mezi roky 2015 a 2016 zvýšily o 45 %. Rok 2017 bude mnohem náročnější.

Letiště jsou dobře zabezpečená centra, která disponují systémy a pracovníky, kteří kontrolují letadla, letištní plochu, ploty, osoby na zemi, zavazadla i sklady. Ovšem s rostoucím počtem prodaných dronů se však prostor ve výšce několika stovek metrů na těmito opatřeními stává velmi zranitelným.

Naposledy byla z důvodu bezpečnosti dvakrát uzavřena letištní dráha londýnského letiště Gatwick na počátku července.

Nejedná se pouze o cílené útoky, ale většinou operátoři dronů nemají fyzické bariéry ani jasný přístup k leteckým mapám a dalším materiálům, které podporují přesný a bezpečný let. Focení letadel zblízka lidi láká aniž by si uvědomovali, jaké komplikace a případná ohrožení tím způsobují. Proto i nová hrozba vyžaduje nová systémová a technická opatření.

ČTĚTE TAKÉ: Evropský parlament mládeže se v Brně chystá pokořit rekord o největší živou vlajku Evropské unie

Včasné odhalení bezpilotního prostředku poskytne pilotům i ostraze okamžité varování před jakýmkoli možným rizikem ve vzdušném prostoru.

Zdroj: air-sec.com

Autor: redakce „ZE“

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE