Projekt "vlastní dům" - bydlení & reality. Ilustrační foto. Zdroj: #pixabay.com / CC0 Creative Commons

Česko – Vánoční období je specifické také narealitním trhu. Většina klientů spěchá na veškeré transakční procesy spojenés nákupem bytů. Koncem listopadu se také zvyšuje obecně poptávka ponemovitostech. „Například vloni v tomtoobdobí celkem 27 procent našich klientů přišlo s tím, že chtějí byt jakovánoční dárek nebo alespoň mít už kupní smlouvu, aby se tím mohli podstromečkem pochlubit. Očekáváme, že letos takové požadavky přibydou,“prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

Běhemlistopadu přicházejí klienti za makléři s přáním, že chtějí pořídit jakovánoční dárek nemovitost. A to nejčastěji do osobního vlastnictví. „Obvykle se jedná o koupi menšího bytu,například 1+kk nebo 2+kk,“ prohlásil Martin Fojtík a poukázal také nakuriózní případy. „Stalo se nám, žemanžel jako dárek své exmanželce k rozvodu koupil pod stromeček menší byt naPraze 1. Nijak se tím netajil.

Obvykle prodej bytů trvá několik týdnů kvůli několika procesním úkonům. Delší dobu zabere například přepis nemovitostí nebo zařízení hypotéky. Během listopadu a prosince vzniká tlak na dokončení. „V podstatě 50 procent všech našich klientů, kteří mají možnost obchod do Vánoc dokončit, neotálí a řeší to velmi promptně. Požadavky na financování a další služby jsou často vyšší než obvykle,“ dodal Martin Fojtík ze společnosti Fincentrum Reality.

Pokudklienti už novým bytem disponují, častým požadavkem v tomto časovém obdobíje dokončit jeho úpravy či rekonstrukce. „Chtějíuž v něm totiž strávit vánoční den. Většinou si ale lidi přejí mít tytosvátky hlavně v klidu a neřešit záležitosti kolem kupní smlouvy,“prohlásil Tomáš Trauške, specialistana hypotéky ze společnosti Fincentrum,podle kterého se dá transakce dokončit během do jednoho měsíce. „V průměru ale vše trvá měsíc a půl, nežklienti mohou schválit, podepsat a začít čerpat svůj vlastní úvěr. Tohle všechno si přejí vyřídit nejlépe dokonce roku.

TÉMA BYDLENÍ A DOMOV

Nejčastějipoptávají reality jako vánoční dárek úspěšní lidé, zejména ženy a muži ve věkukolem čtyřiceti let. „Velmi časté jsoupřípady rodičů, kteří pořídí menší byty pro své děti, které studují a chtějí seosamostatnit,“ doplnil Martin Fojtík.

Jiří Uhlíř,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE