Na snímku JOSEF ZICKLER. Zdroj: JOSEF ZICKLER, official.

Sokolov – PODIVNÁ PRAVDA NEBO JE TO JEN PODVRH?
Tyto a další otázky ve mě evokoval dopis údajně odeslaný Sdružením odborových organizací Sokolovské uhelné, právní nástupce a.s. Vřesová. V něm se mimo jiné oznamuje adresátům, že vedení a odbory Sokolovské uhelné podporují Jiřího Drahoše.

Dodnes jsem měl představu, že odborové organizace hájí především zájmy pracovníků před svévolí zaměstnavatelů. Samozřejmě nejsem zcela naivní, abych si myslel, že celá jejich činnost není v některých momentech spojena s politickou vůlí. Ale způsob rozesílání nevyžádané informace určité společenské skupině lidí mi připadá spíše jako činnost podřadné PR agentury. Vzhledem k tomu, že pana Jana Smolku, jehož jméno jako předsedy odborů je pod dopisem uvedeno znám osobně ještě z doby jeho starostování v Chodově, dovolte mi několik otázek do fóra.

POCHÁZÍ TENTO DOPIS OPRAVDU OD UVEDENÉHO ODESÍLATELE?

Na výše zmíněném dopisu mě osobně zaráží jedna věc. Má uvedenou hlavičku Sdružení odborových svazů Sokolovské uhelné a uvedené jméno předsedy odborů Jana Smolky, ale dopis není signován jeho podpisem. Jsou tedy dvě možnosti. Buď je tento dokument podvrhem a někdo zneužívá dobré jméno Sokolovské uhelné, jejich odborů a občana Jana Smolky, nebo je to záměr, který je v případě negativního dopadu a výsledku snadno využitelný pro tvrzení, že se jedná o podvrh. Na to si bude muset najít odpověď každý sám.

JAKÝ DŮVOD VEDL SKUTEČNÉHO PISATELE K DISTRIBUCI SDĚLENÍ TÍMTO ZPŮSOBEM?

Pokud by skutečně bylo iniciátorem celé této akce Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné, tak nevidím důvod, proč by měla jít tato informace touto diskrétní cestou, když se nabízí mnohem jednodušší a transparentnější cesta. Vedení Sokolovské uhelné společně s odbory formou veřejného tiskového prohlášení mohlo občany Sokolovska, potažmo své současné a bývalé zaměstnance, vyzvat k účasti v druhém kole prezidentských voleb a nato veřejně sdělit, že vedení Sokolovské uhelné a její odbory podporují pana Drahoše. Bylo by vše elegantně vyřešeno a každý by věděl, kdo za koho „KOPE“. Nebo to snad nemá nikdo vedět, protozě nevíme, jak to dopadne? Zase si každý odpoví sám.

Dopis údajně odeslaný Sdružením odborových organizací Sokolovské uhelné, právní nástupce a.s. Vřesová. Zdroj: JOSEF ZICKLER

PROČ DOPIS DŮCHODCŮM A PROČ INFORMACE, KOHO PODPORUJE VEDENÍ SOKOLOVSKÉ  UHELNÉ A ODBORY UHELNÉ?

Samozřejmě se nyni mohou objevit další písemná sdělení, odeslaná dalším lidem, ale zatím se potvrzují jen informace o bývalých zaměstnancích této společnosti. Dá se předpokládat, že lidé v důchodovém věku jsou důvěřivější a když to říká můj bývalý zaměstnavatel a odbory, které se o mě dodnes starají, tak to musí být dobré. To je jedna z variant, kterou odesílatel chtěl využít s odkazem na to, že tato společenská skupina se často vyptává na názor lidí, na které je nějakým způsobem vázana. Ten, kdo toto sdělení rozeslal, si musel být všech těchto atributů vědom.

Na závěr musím za sebe konstatovat jednu myšlenku…

Proč by vedení uhelné mělo podporovat pana Drahoše, když ANO v čele s panem Babišem jednoznačně veřejně podporuje znovuzvolení současného prezidenta Zemana a na Sokolovsku není žadným tajemstvím, že vedení Sokolovské uhelné jede na vlně politické retoriky ANO? Takovýchto nepochopitelných věcí je v našem regionu více a to je další z duvodů, proč jsem se rozhodl kandidovat na Sokolovsku v roce 2018 na post senátora. Bezpochyby se pak dozvím i víc a tím budu mít možnost říci lidem pravdu, která je zatím pro ně skryta v kouřových clonách různých zájmových skupin.

JOSEF ZICKLER, v.r.
předseda hnutí

Řád národa vlastenecká Unie
(red.)

Komentáře