Sdílejte
Požár paseky a lesa na Berounsku likvidovalo sedm jednotek Foto: HZS Středočeského kraje

MALÉ PŘÍLEPY – BEROUNSKO / Hasiči v úterý 5. dubna v podvečerních hodinách likvidovali požár lesa a paseky u Malých Přílep na Berounsku. Kvůli rozsáhlému požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Požár řádil ve špatně přístupném terénu na ploše asi 50 krát 200 metrů, informoval mluvčí hasičů Středočeského kraje Ladislav Holomčík.

„V úterý 5. dubna krátce po půl páté odpolední přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru lesního porostu nad obcí Malé Přílepy nedaleko Berouna,“ uvedl Holomčík.

K požáru vyjela profesionální jednotka z Berouna a dále několik jednotek dobrovolných hasičů z obcí Chyňava, Nenačovice, Železná, Vysoký Újezd, Rudná a Malé Přílepy. „Vzhledem k počtu nasazených sil vyhlásil velitel zásahu druhý stupeň požárního poplachu,“ sdělil Holomčík.

K likvidaci plamenů, které se rozšířily na plochu o rozloze přibližně 50 krát 200 metrů bylo nasazeno celkem osm proudů. Zásah byl ale dost komplikovaný, neboť terén byl velice členitý. Do některých míst tak museli hasiči nasadit hadicové vedení. Pro zajištění dostatku hasební vody bylo na zdroji v přilehlé obci Nenačovice zřízeno čerpací stanoviště, které obsluhovala dobrovolná jednotka z Rudné.

„Požár, který ze dvou třetin plochy zachvátil paseku a na zbytku vzrostlé stromy, se podařilo lokalizovat před osmnáctou hodinou. Další dvě hodiny pak hasiči dohašovali skrytá ohniska, která se kvůli šíření ohně v lesní hrabance náhle objevovala na různých místech. Celou plochu také kontrolovali termokamerou,“ doplnil mluvčí hasičů Holomčík.

Před 20. hodinou byl zásah ukončen s tím, že na místě zůstanou přes noc jako dozor hlídky JSDH Chyňava a Malé Přílepy. Ve středu v ranních hodinách bude za účasti hasičů z Berouna zasažený prostor překontrolován a předán zástupci majitele lesa.

Podle předběžného odhadu nevznikla na porostu žádná škoda, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil se hasičům podařilo uchránit lesní porost v hodnotě 100 tisíc korun. Jako příčinu vzniku požáru stanovil vyšetřovatel rozšíření ohně po pálení klestí.

Komentáře