Zásah vrtulníku v Beskydech. Foto: ZZS MSK.

Beskydy – Těsná spolupráce záchranářů Moravskoslezského kraje a horské služby v Jeseníkách a Beskydech není zdaleka vázána jen na případy úrazů návštěvníků hor. Opakovaně společně zasahují také u případů náhle vzniklých a závažných zdravotních obtíží interního charakteru, které se odehrávají v horském terénu. K další takové události byli voláni během soboty 18. listopadu v oblasti Lysé hory.

Náhlý kolaps muže během výšlapu na nejvyšší beskydskou horu byl operátorům záchranné služby oznámen před sobotním polednem. Na pomoc vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Frýdlantu nad Ostravicí, kterému na obtížně přístupné místo v horách pomohli se svou technikou kolegové z horské služby.

Jednačtyřicetiletý muž začal pociťovat náhlé obtíže, které svědčily pro rozvoj akutní cévní mozkové příhody. Postiženému pomáhal v rámci přednemocniční neodkladné péče náhodně přítomný lékař a posléze pozemní posádka zdravotnické záchranné služby. K zásahu byl rovněž povolán vrtulník letecké záchranné služby, který přistál na blízké mýtině. Letecký transport nemocného byl potřebný nejen kvůli špatné dostupnosti místa události, ale rovněž pro velkou časovou úsporu. Díky tomu mohl být pacient již hodinou a čtvrt od vzniku obtíží předán do péče specializovaného pracoviště ostravské Fakultní nemocnice.

-tr

Komentáře