Zemřel herec Vladimír Brabec coby seriálový Major Zeman. Autor: archiv

Praha – Odešel navždy seriálový Major Zeman alias herec Vladimír Brabec. Smutnou zprávu oznámila vnučka Léna Brauner s tím, že uznávaný herec zemřel v pátek večer v sanatoriu Na Pleši v rodinném kruhu.

Ve věku 83 let tak zemřel herec Vladimír Brabec, kterého proslavila nejvíce seriálová postava majora Zemana. Objevil se ale i v mnoha dalších rolích ve filmu, v televizních inscenacích, na divadelních prknech i v dabingu.

Herec Vladimír Brabec se narodil 15. května 1935 v Praze. Absolvoval DAMU a po krátkém angažná v Mostě nastoupil v roce 1959 do Národního divadla v Praze. Tam ho v roce 1975 přímo při představení Cyrana z Bergeracu postihl první infarkt. Po zotavení se vrátil a vydržel až do roku 1994, kdy odešel po neshodách s vedením. Od té doby neměl stálé angažmá, často ale hostoval například v Hudebním divadle Karlín.

 

Výrazně se zapsal také jako jeden z nejlepších českých dabérů. Za celoživotní mistrovství v dabingu obdržel Cenu Františka Filipovského. V komedii Někdo to rád horké daboval Jacka Lemmona, svůj hlas propůjčil také Seanu Connerymu, Maxi von Sydowovi nebo Harrymu Morganovi coby plukovníku Potterovi v seriálu M*A*S*H.

PSALI JSME: Autodrom ožil nočními jízdami, filmaři získali povolení města

Autor: Honza Vraný

 

Komentáře