LIBEREC / Našla jste si lásku svých snů, s kterou jste jedno tělo. Prožíváte jedinečné okamžiky a plánujete budoucnost. Všechno se zdá být jak z pohádky. Myslíte si, že svého partnera znáte velmi dobře a že vás už nemůže nic překvapit. Rozhodnete se tedy bydlet společně a v tu dobu možná zjistíte, jaký váš partner ve skutečnosti je. Stejně jako v pohádkách, i v reálném životě a ve vztahu existuje dobro a zlo, jen ne vždy jsme schopny „zlo“ v době největší zamilovanosti registrovat. Společné bydlení a čas trávený vedle sebe každý den vztah většinou buď utvrdí, nebo dva lidi navždy rozdělí.

Ale pokračujme dál v příběhu. Přítel chodí pravidelně práce, vrací se domů po pracovní době, ale jelikož pracuje jako zaměstnanec v soukromé firmě, často se prý stává, že ho zaměstnavatel vyplácí v závislosti na počtu zakázek. Ne tedy v době, kdy by měl. Vy to samozřejmě chápete, protože víte, že doba je zlá a nikdo neplatí nic včas. Proto svému drahému půjčíte v dobrém úmyslu peníze, aby si zaplatil účty, a on vás ujistí, že hned po výplatě vám je vrátí. Rozhodnete se také platit ze svého celý nájem, aby se náhodou nestalo, že by nebyl včas uhrazen právě kvůli nespolehlivosti partnerova zaměstnavatele. Dlouhou dobu takto žijete, až vám přijde zcela normální, že z vaší peněženky jdou veškeré finance na podporu vašeho milého. Ty bystřejší z vás se začnou pídit po původu problému nebo ho začnou rovnou řešit. Ty zamilovanější a naivnější půjdou touto trnitou cestou ještě hodně dlouho, než jim dojde, že všechno, co partner doteď tvrdil, je prachsprostá lež a on je jen chorobný hráč závislý na automatech.

Povíme vám příběh Nikoly, která podobný scénář zažila a svěřila se nám, jak se s problémem svého partnera vypořádala:

„Přes rok jsem žila v krásném vztahu se svým přítelem. Nechybělo nám, kromě peněz, vůbec nic. Jeho neustále prázdná peněženka mi nepřišla časem už nijak zvláštní a já jsem mu ji s radostí a láskou plnila, aby mohl nakupovat, jezdit autem nebo se chodit bavit. Byl přece tak čestný a měl jen tu smůlu, že byl zaměstnán u špatné firmy. Dalším jeho smolným bodem v životě byla jeho bývalá partnerka, která mu prý nadělala velké dluhy a on je sotva splácel. Všem těmto lžím jsem bezmezně věřila a přítele litovala.

Jeden krásný den se všechno otočilo, on přišel domů s úsměvem na rtech se slovy, že si na jedné benzínové pumpě zkusil hodit pár drobných do automatu a vyhrál desítky tisíc. Zasloužil si vyhrát, vždyť celý život jen strádal. Když se něco podobného stalo po měsíci, ale už v daleko vyšší částce, byla jsem zaskočená, jak mohl mít takové štěstí, ale na druhou stranu jsem byla vděčná bohu, že konečně polepí všechny dluhy a bude se moct odrazit ode dna o něco výš. Ze slova výš se stalo „nejvýš“, jelikož začal plánovat nákup drahého vozu a jiných finančně náročných věcí, které mě v tu chvíli přišly zbytečné. Po roce omezování jsem však byla ráda, že si budeme moci dovolit trochu luxusu. Třetí zcela náhodná výhra (dle jeho slov) nás měla finančně zajistit na velmi dlouhou dobu. Žila jsem jako v pohádce, bral mě do luxusních restaurací, zaplatil krásou dovolenou a přispěl mi na nové auto. V té době jsem si začala uvědomovat, že něco není úplně v pořádku.

Ze světa krásy a luxusu jsem se častěji dostávala v myšlenkách zpátky na zem a začala jsem souhlasit se svými kamarády, kteří už dávno tvrdili, že pravděpodobnost třech takto velkých výher za sebou je nemožná. Partnerovi jsem začala domlouvat a prosila ho, aby už se k automatům nepřibližoval, že mu přinesly, co zasloužil a do budoucna by mu mohly zase všechno vzít. Slíbil mi, že nikdy hrát nebude. Jelikož jsem už v té době tušila, že propadl automatům a hraje častěji, než tvrdí a naházel do nich mnohem víc, než říkal, rozhodla jsem se s jeho souhlasem spravovat mu účet. Začala jsem pátrat po jeho minulosti, ptát se jeho přátel, dostávaly se ke mně postupně všechny pravdy od lidí, které jsem ani neznala a dokonce jsem zjišťovala spolehlivost vyplácení peněz v jeho firmě. Pomalu, ale jistě jsem se dostávala k důkazům, které mě utvrdily v tom, že můj milovaný přítel nejen závislý hráč už odjakživa, ale také profesionální lhář. Jakmile jsem měla v ruce dostatek podložených informací, šla jsem s pravdou ven. Ptala jsem se ho na jeho „nemoc“ a snažila se mu všemi způsoby pomoci. Byla jsem totiž tak naučená, pomáhat slabším a těm, kteří to potřebují. Navrhovala jsem léčbu, podpořila bych ho v ní, ale odmítl a dál sliboval. Všechno už ale byla jen prázdná slova. Hrát nepřestal, jelikož brzy nato po mě chtěl zpět „jeho“ auto, aby měl na živobytí. Věty o jeho zaměstnavateli, jak si od něj půjčil peníze, už pro mě byly jen poslední tečkou.

Mou výhodou v celém tomto nehezkém příběhu bylo, že byt, který jsme spolu sdíleli, byl můj vlastní a že jsem si i bez jeho vyhraného luxusu mohla, díky dobré práci, celkem dobře žít. Život s ním mě naučil být silná, a i z toho důvodu jsem byla schopná vztah s klidným srdcem uzavřít. Nad jeho koncem jsem se vlastně ani nepozastavila, ale ne každá žena to dokáže.

Po rozchodu teprve vědomě zjistil, že svou největší výhru, životní partnerku, prohrál a začala druhá část našeho „vztahu“ – boj. Začal mě psychicky vydírat, a kdybych byla v jeho očích slabá osobnost, jistě by použil i fyzické násilí, jelikož k němu neměl daleko. Všechna vina padla na mě, dokonce i to, že hrál, bylo mojí zásluhou. Z krásných vzpomínek na začátky s ním se stávaly jen matné obrazy, které svým chováním stejně nakonec smazal.

Byla to pro mě velká životní zkušenost a jsem za ni částečně ráda, posílila mě a otevřela mi oči. Jsem teď vnímavější, prozíravější a základem ve vztahu je pro mě otevřenost a upřímnost. Nečekala jsem dlouho a našla skvělého přítele, který tyto dvě vlastnosti má. A vlastně nejen to, našla jsem v něm všechno, co jsem doteď hledala a doufám, že tentokrát je to ten pravý.“

Pár užitečných rad na závěr

  • Buďte vnímavé ve vztahu k finanční stránce svého partnera. Není tím míněno porušovat jeho soukromí, ale už od začátku se zajímat, kde a v jakých podmínkách pracuje, všímat si, za co peníze utrácí a nebát se diskutovat s ním na téma „hodnota“ peněz.
  • Nevěřte všemu, co vám partner řekne o jeho minulosti. Mějte otevřenou mysl a stoprocentní důvěru nechte na později.
  • Stanovte si všechny podmínky společného bydlení dříve, než se do bytu nastěhujete.
  • Při prvních náznacích gamblerství okamžitě problém s partnerem řešte. A hlavně, nikdy si ho v tomto období neberte!
  • Nikdy svému příteli nepůjčujte větší obnos peněz, dokud si nejste jista, že má finance pod kontrolou.
    V případě, že zjistíte, že finanční situaci pod kontrolou nemá a peníze mizí rychleji, než přicházejí, vezměte nohy na ramena, jak nejrychleji dokážete. A nezapomeňte v tom spěchu vzít i svoji peněženku.
Komentáře