Andrej Babiš (ANO) Zdroj: ANO

ČESKO / Radost z výsledků loňských komunálních voleb vystřídalo rozčarování. Babišovo Hnutí ANO ztratilo během pár dní vládu hned nad dvěma velkými městy. Po pádu koalice v Ústí nad Labem se nyní zhroutilo i vedení Českobudějovické radnice. Zastupitelé Českých Budějovic na podnět opoziční strany ČSSD odvolali z rady města primátora Jiřího Svobodu (ANO).

Ze 44 přítomných zastupitelů bylo pro odvolání Jiřího Svobody 23 zastupitelů. Hlasovat se bude i o odvolání náměstků Ivo Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09). Koaliční zastupitelé ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL sál před samotným tajným hlasováním opustili. Koalice pravděpodobně skončí, podle některých zastupitelů z jiných stran není dlouhodobě příliš stabilní.

Už v neděli 28. června přitom předsednictvo Hnutí ANO zrušilo oblastní organizaci v severočeském městě Ústí nad Labem. Bývalé členy, kteří společně s opozicí odvolali minulé vedení města, vyzvali ke složení mandátu v zastupitelstvu.

„Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení Hnutí ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za Hnutí ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za Hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům města Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit,“ sdělil k situaci v Ústí nad Labem Andrej Babiš.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ