Sdílejte
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Zdroj: archiv

PRAHA / Česká republika prozatím odmítla převzít skupinu 25 iráckých uprchlíků, kteří byli o minulém víkendu zadrženi v Německu. Německá žádost má zásadní formální nedostatky a není v souladu s evropskou legislativou, uvedl v pátek 8. dubna na svém Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Německé ministerstvo vnitra reagovalo prohlášením, že podle evropského práva má Česká republika povinnost uprchlíky převzít zpět na své území. Pokud byly v žádosti nějaké nedostatky, jsou pouze formální, tvrdí Německo.

Skupina 25 uprchlíků z Iráku byla umístěna v Okrouhlíku na Jihlavsku. Přivezl je Nadační fond Generace 21. V sobotu 2. dubna se 25 iráckých uprchlíků vydalo autobusem do Německa. Německá policie je chtěla původně v pondělí vrátit do České republiky. Nakonec ale Německo svou žádost o předání stáhlo s odůvodněním, že uprchlíci žádají v Německu o azyl, mají tam mít údajně příbuzné. Později ale Německo uvedlo, že požádá Českou republiku o vzetí skupiny uprchlíků zpět.

Ministerstvo vnitra ve čtvrtek 7. dubna obdrželo od Německa žádost dle Dublinského nařízení o zpětné převzetí 25 iráckých křesťanských migrantů. „V pátek 8. dubna, jsme německým kolegům zaslali odmítavé stanovisko o převzetí těchto osob, neboť jejich žádosti obsahovaly formální nedostatky,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Nedostatky mají podle ministerstva spočívat v použití nevhodného legislativního nástroje tzv. Dublinského nařízení. „Oproti původním informacím od německé strany tyto osoby na území SRN nepožádaly o udělení mezinárodní ochrany, jak je ostatně uvedeno i v samotných žádostech a Česká republika tak nemůže v souladu s evropskou legislativou tyto osoby v rámci dublinského řízení přijmout,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Odjezd skupiny 25 iráckých uprchlíků do Německa má vážný dopad na celý projekt. Program na přesídlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven, vláda v pátek rozhodla o tom, že již v projektu nebude pokračovat. Nadační fond Generace 21 do země dopravil na 89 uprchlíků, podle původních plánů jich však mělo dorazit 153.

Komentáře