Parlament ČR, ilustrační foto. Autor: archiv redakce #ZpravyExtra.cz / Roman Mach

Praha – Politologové se pokusili předpovědět možný vnitropolitický vývoj ČR v nadcházejícím roce. Hovořilo se především o volbách do Evropského parlamentu a o vlivu Babišových kauz. Informoval o tom portál info.cz.

Politolog a pedagog Ladislav Cabada neočekává v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu nějakou výraznou změnu. Cabada dále zmínil tři strany — ČSSD, KSČM a TOP 09, které by podle jeho názoru mohly zažít obměnu vedení nebo i rozkol. Poté zmínil, že by v roce 2019 mohla nastat i krize.

„Nerad bych byl prorokem špatných zpráv, ale obávám se, že již rok 2019 by mohl být rokem ekonomického poklesu či přímo krize, což by politiku a veřejné mínění mohlo samozřejmě silně ovlivnit,“ uvádí portál jeho slova.

Také politolog Petr Just zmínil oslabování stran ČSSD a KSČM a jakési posilování ODS. Dále připomněl, že se uskuteční sjezd KDU-ČSL, na němž si strana vybere nového předsedu.

Politologové se nezapomněli zmínit ani o kauzách českého premiéra Andreje Babiše. Například Milan Znoj předpokládá, že kauzy jako Čapí hnízdo a střet zájmů budou českou politikou i nadále probublávat. To podle jeho názoru může vést až k vážným následkům, jako je soud nebo rozpad koalice ANO a ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ

Obecně však na českou politiku, kromě výše uvedeného, bude mít největší vliv světová ekonomika (případná recese a její domácí dopady), stejně jako mezinárodní vztahy (a domácí reakce na ně), shrnul situaci Josef Mlejnek.

#cz.sputniknews.com,
(-red.
)

BEZ KOMENTÁŘE