Senátor Pavel Fišer. Foto: © AFP 2018 / Michal Cizek | #cz.sputniknews.com

Praha – Senátor Pavel Fišer zkritizoval výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že BIS a NÚKIB ohrozily ekonomické zájmy země. Podle senátora je tomu právě naopak a prezident se dopustil hrubé chyby.

Prezident kritizoval ředitele NÚKIB a BIS za špatnou práci. Použil slova „buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze“. Hrubá chyba vrchního velitele. Napadl instituce, které ze zákona ručí za bezpečnost ČR,“ napsal Fišer na Twitteru.

Fišer nesouhlasil s tvrzením Zemana, že NÚKIB a BIS ohrožují ekonomické zájmy českých firem v Číně. Podle něho je to přesně naopak.

Obchodní zájmy PPF a Huawei by neměly ohrožovat bezpečnost deseti milionů občanů ČR. A prezident to ve svém ústavním postavení má povinnost respektovat,“ dodal.

Ve čtvrtek prezident Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že Čína kvůli varování českých úřadů před výrobky Huawei připravuje odvetná opatření. Podle jeho názoru jsou v ohrožení investice společností Škoda Auto a PPF v Číně.

Zeman se také ostře ohradil proti řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi a šéfovi Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušanovi Navrátilovi, jejichž úřady varovaly před možnými riziky čínských technologií. Prezident země zdůraznil, že oba muži ohrozili české ekonomické zájmy v Číně, aniž by prezentovali konkrétní důkazy.

ČTĚTE TAKÉ

(Koudelka a Navrátil — red.) to dělají buď z blbosti, nebo za peníze,“ poznamenal Zeman.

Minulé pondělí vláda ČR na základě doporučení tajných služeb republiky upozornila 160 nejdůležitějších státních a obchodních podniků z pohledu národní bezpečnosti, aby zkontrolovaly své informační systémy, pokud používají technologie Huawei a ZTE.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE