AMERICKÝ KONVOJ – DRAGOON RIDE / Lidé z různých převážně prorusky orientovaných skupin pobuřuje naplánovaný průjezd amerického konvoje Dragoon Ride Českem. Na Facebooku se objevila skupina nesoucí název „Zastavíme americký konvoj“. Pražská organizace KSČM plánuje na sobotu 28. března 2015 demonstraci před americkou ambasádou namířenou proti americkému konvoji v ČR.

„Zastavme americký konvoj“ je akce, kterou podporuje zpravodajský server AC24.cz. Nově založená skupina na Facebooku „Zastavme americký konvoj“ má již přes 1200 fanoušků, kteří mají v plánu se účastnit akcí proti americkému konvoji. Protiameričtí aktivisté si v ní domlouvají konkrétní kroky k zastavení projíždějícího amerického konvoje Českem.

Pražská organizace Komunistické strany Čech a Moravy svolává na svém webu za podpory protiválečných a mírových hnutí protestní demonstraci proti přítomnosti vojsk USA v České republice.

Autoři pobuzující občany k blokádám amerického konvoje si zahrávají, už samotné nabádání ke zločinu je trestné.

V pondělí 16. března přinesl server aeronet.cz dopis Pavla Pospíšila, mluvícího za údajný „přípravný výbor protestu proti dragounské jízdě“. Pospíšil prozradil, že se formuje občanská skupina plánující blokádu hranic po vzoru rakouských demonstrantů proti Temelínu.

DETAILY A ČASY PRŮJEZDU AMERICKÉHO KONVOJE

Celou situaci ale vyostřil ve středu 18. března web Sputnik patřící do ruského státního mediálního koncernu Rossija Segodňa. Sputnik přinesl rozhovor s tiskovou mluvčí iniciativy Ne základnám Evou Novotnou.

Eva Novotná tvrdí, že se jí od pondělí ozývají lidé s návrhy, jak průjezdu amerického konvoje zabránit. Jejich fantazie přitom sahá „od blokády hraničních přechodů, ulehnutí pod kola projíždějící kolony až po Molotovovy koktejly“.

Autoři těchto návrhů se pohybují na hraně zákona! Web Armádní noviny již v pondělí 16. března varoval, že útok na americký konvoj lze vyložit jako trestný čin rozvracení republiky (§ 310 zákona č. 40/2009 sb., tedy Trestního zákona). Podle Armádních novin by totiž mohlo dojít k ohrožení obranyschopnosti České republiky, za což pachateli hrozí 8 až 12 let ve vězení, eventuálně 12 až 20 let, pokud by tento čin spáchal jako člen organizované skupiny.

Případně by se podle webu mohl na útok vztahovat § 314 o sabotáži, za což pachateli hrozí 3 až 10 let, respektive 8 až 12 let, pokud by čin spáchal jako člen organizované skupiny.

Komentáře