ilustrační foto: Zeman a Rusnok jednání na úřadu Vlády FOTO: Vláda.cz

PRAHA – OSTRAVA / Premiér po setkání s prezidentem řekl, že potencionální investoři mohou pomoci zvýšením nabídek pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Podle medii bylo setkání prezidenta Zemana a premiéra Rusnoka s vedením OKD pouze jaká si reakce na vyhrocenou situaci, která panuje v OKD.

Společnost NWR minulý týden oznámila, že hodlá ke konci roku 2014 uzavřít důl Paskov, kde pracují asi 3000 lidí. Náklady na těžbu uhlí na dole podle společnosti NWR převyšují tržní ceny suroviny. K delšímu provozování dolu je společnost ochotná pouze v případě, že se stát nebo kraj bude na takzvané sociální těžbě uhlí finančně podílet.

Moravskoslezskému kraji mohou pomoci investoři

Dle sdělení Vlády ČR zástupci státu v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Jiřím Rusnokem se setkali s vedením firmy OKD, která provozuje důl Paskov. Činnost tohoto dolu má být příští rok utlumena a o práci může přijít několik stovek horníků.

Premiér po jednání řekl, že vláda řeší, jak pomoci budoucím nezaměstnaným. „Jednáme s několika potencionálními investory, čili rozhodně je to nadějné a věříme, že se nám podaří v některých těchto akcích dosáhnout reálného výsledku,“ řekl Jiří Rusnok.

Dlouhodobě se snažíme o to, aby Moravskoslezský kraj byl posilován ve svém ekonomickém potenciálu, aby přilákal nové investory,“ řekl předseda vlády s tím, že například na automobilku v Nošovicích je navázána celá řada dodavatelů a tudíž pracovních míst.

Z hlavních bodů jednání …

Prezident Miloš Zeman navrhl, aby společnost RPG postoupila cca 44.000 bývalých bytů společnosti OKD, například Moravskoslezskému kraji. Z výnosů z bytů, které podle Zemana činí zhruba 1,2 miliardy korun ročně, by se financovala útlumová těžba v dole Paskov, který patří společnosti OKD. Prezident Miloš Zeman také podpořil plán vlády, aby důl byl v provozu do roku 2016, je podle něj ale třeba získat na financování útlumu těžby peníze.

Autor: ZprávyExtra.cz
Ilustrační foto: Vláda.cz / oficial

Komentáře