Ex prezident republiky Václav Klaus, ilustrační snímek Archiv redakce | internet

Praha – Václav Klaus, exprezident České republiky, v pondělí vystoupil na vídeňské konferenci Com.Sult v prostorách rakouského ministerstva zahraničí. Ve své řeči varoval před tím, že se Evropa štěpí na Východ a Západ. Informoval o tom portál lidovky.cz.

Má země není méně evropská než západní státy jako Irsko,“ prohlásil Václav Klaus v rámci svého příspěvku, který nesl název „Mezi Východem a Západem — budoucí role Evropy.

Bývalý český prezident se zmínil také o Rusku, které vnímá jako „důležitého hráče“ pro EU. A neopomněl ani brexit. V souvislosti s tím zalitoval, že mezi EU a Londýnem chybí při vyjednáváních dostatek „spolupráce“. Dokonce zavtipkoval, když nabídl své zkušenosti z dělení Československa.

Portál píše, že se Klaus poněkud kriticky vyjádřil o smlouvě o užší spolupráci Francie a Německa. Právě tento akt podepsala minulý týden v Cáchách německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Na vídeňské konferenci však nevystoupil pouze Klaus. Promluvila na ní také Karin Kneisslová, ministryně zahraničních věcí Rakouska. Ta uvedla, že by si přála, aby Evropa ve vztahu k Číně a USA posílila svou „globální roli“.

ČTĚTE TAKÉ

Na dané konferenci, která nese podtitul „Vídeňský kongres„, se budou v pondělí a úterý věnovat debatám prominentní osobnosti, které budou diskutovat například o ústředních hospodářských výzvách a možnostech Evropy.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře