Sdílejte
Exposlanec a bývalý hejtman David Rath Zdroj: archiv ZprávyExtra.cz

PRAHA / Sněmovna musí exposlanci Davidu Rathovi vyplatit více než 250 tisíc korun. Jedná o částku, na kterou měl David Rath jako poslanec nárok i přesto, že po celou dobu seděl ve vazební věznici. Rozhodl o tom ve středu 6. dubna Městský soud v Praze.

Rozsudek, který vynesl ve středu Městský soud v Praze přikazuje Poslanecké sněmovně ČR, aby bylo Davidu Rathovi vyplaceno celkem 280 tisíc korun. Jsou to takzvané poslanecké náhrady, na které mají všichni poslanci. Peníze mají sloužit pro jeho reprezentaci a běžné náklady, tedy například jako ošatné, příspěvek na dopravu nebo na jídlo během služebních cest.

David Rath žádal ale peníze i za dobu, kdy byl ve vazbě. Stravu a ubytování mu poskytovala Vězeňská služba ČR.

Obvodní soud pro Prahu 1 již v loňském roce nařídil Sněmovně, aby bylo Davidu Rathovi zaplaceno na náhradách. Soudkyně v minulosti argumentovala, že náhrady se k funkci poslance pevně vážou a nelze je neuhradit. „Zákon předpokládá jedinou možnost, kdy tato náhrada nenáleží. A to pokud dočasně nevykonává svou funkci. To ale v tomto případě soud nemůže říci,“ prohlásila v minulosti soudkyně.

Sněmovna se proti jejímu rozhodnutí odvolala a případ se ve středu 6. dubna projednával znovu.

Odvolání Sněmovny ve středu zamítl Městský soud v Praze, podle kterého dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Rozsudek je pravomocný.

Sněmovna tak bude muset exposlanci Davidu Rathovi zaplatit navíc i úroky z prodlení a dále přibližně 96 tisíc korun za náklady soudního řízení.

David Rath mimo jiné po celou dobu strávenou ve vazbě dostával plat poslance v nesnížené výši. Sněmovna mu také hradila výdaje na odborné a administrativní práce, na asistenta, telefonní poplatky a internet a také příspěvek na kancelářský materiál včetně nájemného za regionální kancelář poslance v jeho volebním kraji a její vybavení.

Krácení náhrad by podle soudů bylo možné pouze tehdy, pokud by poslanec po přechodnou dobu z objektivních důvodů nevykonával funkci. To ale nebyl Davida Ratha případ. Rath z vazební věznice pilně předkládal návrhy novel zákonů.

Komentáře