Dva Češi – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas – však nadále zůstávají ve vězení. Foto: © Foto: Facebook account of Markéta Všelichová

Česko / Turecko (Svět) – V Turecku byl 25. prosince propuštěn z vazby rakouský novinář, kterého místní úřady obviňují z členství v teroristické organizaci. Dva Češi – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas – však nadále zůstávají ve vězení. O situaci informoval Blesk.cz

Rakouský devětadvacetiletý levicový novinář Max Zirngast byl zatčen letos v září spolu se dvěma Turky. Všichni tři čelí obvinění z členství v ozbrojené teroristické organizaci. Zirngast, který veškerá obvinění odmítá, nesmí opustit Turecko a musí se pravidelně hlásit policii. Soud s ním má začít 11. dubna.

V tureckém vězení však nadále zůstává dvojice Čechů Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Ti byli odsouzeni za spolupráci s ozbrojenci kurdské organizace YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu. Češi byli odsouzeni na 75 měsíců vězení, tj. přes šest let.

Všelichová a Farkas tvrdí, že jsou humanitární aktivisté, kteří mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Vyšetřovatelé však poskytli fotografie, kde dvojice pózuje se zbraněmi. Kromě toho na sociálních sítích vystupují pod kurdskými pseudonymy Serxwebun Botan a Zelane Botan.

Česká dvojice již vyčerpala veškeré možnosti odvolání a trest potvrdil turecký nejvyšší soud. Poslední šancí pro ně zbývá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. V minulosti o jejich propuštění usiloval tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

ČTĚTE TAKÉ

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře