Vlajka EU, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay / CC0 Creative Commons

Estonsko / EU / USA – Estonská europoslankyně Yana Toom v éteru ruské televize Rossia 1 okomentovala výsledky nynější bezpečnostní konference v Mnichově. Europoslankyně zdůraznila, že na seznamu největších rizik pro bezpečnost Evropy Rusko chybí.

V Mnichově šlo o něco jiného — a to jiné velmi správně a velmi nelichotivě zformuloval německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel: jak vyžije býložravec (Evropa) v obklíčení dravců?“ cituje slova Toom Sputnik Estonsko.

Europoslankyně věnovala pozornost tomu, že Gabriel mezi „dravci“ spolu s Čínou a Ruskem také nazval i USA. Kvůli tomu byla estonská média nucena cenzurovat slova německého ministra.

Podle Toom ta samocenzura svědčí o nepřipravenosti politického establishmentu řady zemí EU kritizovat USA. Ale toto není možné vztáhnout na celou Evropskou unii.

Na té úrovni neexistuje žádný jednotný Západ. Je stará Evropa, pragmatická a dost spokojená. Je východní Evropa, pro kterou privilegovaný status USA je nějakou kompenzací za ekonomickou slabost,“ — míní Toom.


ZE ZAHRANIČÍ: Lukašenko MOV pohrozil, že ho kvůli rozhodnutí rozhodčích na Olympiádě „probudí“


Toom se domnívá, že v EU dobře chápou nenadějnou budoucnost ve světle rostoucí konkurence a následně — nutnost se domlouvat se základními hráči na světové aréně.

cz.sputniknews.com,
(red.)

BEZ KOMENTÁŘE