Po zářijové prohře v Belfastu se českému národnímu týmu sen o účasti na Mistrovství světa v Rusku rozplynul. Zdálo by se tak, že poslední dva kvalifikační zápasy s Ázerbájdžánem a San Marinem neměly náboj. Opak byl ovšem pravdou. Hrálo se o dost. Výhrami si Češi zajistili posun do druhé divize chystané Ligy národů pro týmy na 13. až 24. místě žebříčku UEFA. Co to vlastně ta Liga národů je ?

Chystaný projekt Liga národů odstartuje v září 2018 a bude soutěžní obdobou přípravných zápasů. Týmy budou rozděleny do čtyř divizí podle výkonosti. Každá ze čtyř lig se pak losem rozdělí do čtyř skupin. Každý z týmů tak bude mít dva až tři soupeře, se kterými bude ve dvojutkáních soupeřit o výhru ve skupině. Ta přinese postup do ligy vyšší , poslední místo naopak přináší sestup do ligy nižší. Vítězové skupin první ligy si v červnu 2019 zahrají Final Four. To však není vše. Z Příští kvalifikace o EURO 2020 vzejde dvacet postupujících. Liga národů má vygenerovat zbylé čtyři. Ptáte se jak ? Tým musí nejprve vyhrát svou skupinu a pak play-off. V něm se v březnu 2020, po skončení kvalifikačního cyklu, utkají čtyři vítězové skupin v dané divizi. K tomu ještě platí jedno pravidlo. Pokud bude mít nějaký vítěz skupiny účast na EURO zajištěnou už z kvalifikace, jde do play-off místo něj další stát v pořadí. Zkrátka silní budou hrát se silnými, průměrní s průměrnými, slabí se slabými a nejslabšími s nejslabšími. To vše pouze v rámci evropského kontinentu.

V praxi to znamená, že na EURO 2020 se podívá některý s fotbalových trpaslíků jako jsou Arménie, Gruzie, Lucembrusko či Malta a další.

UEFA si od tohoto projektu slibuje hlavně zrušení často nezáživných přátelských zápasů a místo nich zavést atraktivní soutěž. „Přátelská utkání nikoho nezajímají. Fanoušky, novináře ani hráče,“ řekl před třemi lety tehdejší prezident UEFA Michel Platini, když koncept Ligy národů vysvětloval veřejnosti.

Komentáře