ŘECKO / Banky v Řecku zůstávají uzavřené i v úterý 7. července, zůstanou uzavřené i ve středu a podle zahraničních médií zůstanou uzavřené nejméně do konce týdne. Řekové mohou vybírat peníze pouze jen z bankomatů, kde jsou omezeny jen denním limitem ve výši 60 euro. Ministři financí eurozóny v úterý budou o situaci Řecka jednat. Řecku stále hrozí bankrot.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase rozhodla před týdnem, že se banky uzavřou od 29. června do 6. července. Učinila tak poté, co Evropská centrální banka (ECB) odmítla řeckým bankám zvýšit objem nouzového financování.

Evropská centrální banka (ECB) se v pondělí 6. července rozhodla znovu ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur. Zároveň Evropská centrální banka zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry.

Banky v Řecku jsou nyní na financování z programu ELA závislé. Pokud by byl krizový tok peněz z programu ELA přerušen, peníze by Řecku došly už v tomto týdnu a Tsiprasova vláda by neměla jak doplnit kapitál. V Řecku by nastal chaos a odchod z eurozóny.

Komentáře