Finance, © AP Photo/ EyePress, FILE

Čina (Svět) – Futures kontrakty na dodávky ropy v čínských jüanech mohou otřást dominací amerického dolaru na ropných trzích, tvrdí investiční analytik, kterého cituje televize RT. Dolar však své pozice nevzdá bez boje.

Klíčovou otázkou je, zda Čína dokáže přetvořit ropný trh na ‚svůj‘ trh, říká Vladimir Rožankovskij ze společnosti Global FX Investment. Před nedávnem Čína předčila USA v dovozu ropy a stal se z ní největší dovozce ropy na světě.

Další otázka se týká obchodní války. Pokud světový trh padá do smrtící spirály recipročních hospodářských sankcí, zachování dominance dolaru na ropném trhu bude otázkou strategického významu nebo, pokud chcete, přežití USA,“ vysvětluje analytik.

Aby ubránil své pozice, Washington může podkopat petrojüan pomocí útoku na čínský akciový trh. To způsobí devalvaci jüanu, což učiní čínské ropné futures kontrakty méně atraktivními, dodává Rožankovskij.

Obchodní válka mezi USA a Čínou již začala. Čína chce prosadit jüan jako světovou měnu a neexistuje lepší krok, než nákup surovin v čínské národní měně. Může to ušetřit peníze na převodu měny a budete méně závislými na americkém dolaru,“ říká Stanislav Werner, šéf analytické sekce ve společnosti Dominion.

Spojené státy mají důvod k obavám, neboť v mnoha ohledech hegemonie amerického dolaru spočívá právě v obchodu v dolarech,“ míní Werner.


ČTĚTE TAKÉ: „Rusko se nikdy nepodřídí“: švýcarský odborník o vzájemných vztazích Moskvy a Západu


cz.sputniknews.com,
(red.)* 

BEZ KOMENTÁŘE