EU (Europe) ilustrační foto - vlajka EU. Zdroj: PixaBay / CC0 Creative Commons

EU (Svět) – Odmítnutí italského prezidenta schválit vášnivého euroskeptika na post ministra hospodářství vyvolal politickou a ekonomickou krizi nejen na Apeninách, ale i v celé Evropě.

O tom, jak Itálie nečekaně vystoupila coby katalyzátor rozpadu EU, v materiálu Maxima Rubčenka pro agenturu Sputnik.

Lídři italských stran Hnutí pěti hvězd a Liga severu, kteří ve volbách 4. března dostali největší počet hlasů, se teprve ke konci května dohodli na zásadách ekonomické politiky koaliční vlády a kandidatury premiéra.

Nejdůležitější bod v programu je požadavek vůči EU zlikvidovat 250 miliard národního dluhu a zbavit zemi řady omezení, co se rozpočtových výdajů týče. V opačném případě je Itálie připravena opustit eurozónu a vrátit se k liře.

Bylo dohodnuto, že hlavou koaliční vlády bude jmenován Giuseppe Conti a ministrem ekonomiky Paulo Savona, který je autorem revolučního ekonomického programu.

Avšak v neděli ho italský prezident Sergio Mattarella odmítl schválit na tento post a oznámil, že ministrem ekonomiky může být pouze vynikající člověk, který nebude provokovat Itálii, aby vystoupila z eurozóny.

Konflikt mezi italským prezidentem a hlavními politickými stranami měl za následek paniku na evropských fondových trzích.

Giuseppe Conti byl rozčílen Mattarellovým odmítnutím schválit ministra ekonomiky, a proto se zřekl postu premiéra. Prezident jmenoval hlavou kabinetu ministrů bývalého ekonoma Mezinárodního měnového fondu Carla Cotarelliho. Avšak parlament, který je kontrolovaný Ligou a Hnutím pěti hvězd, ho v žádném případě neschválí. Takže zákonodárné shromáždění bude rozpuštěno a v Itálii se budou konat předčasné volby.

Nikdo nepochybuje o tom, že zase vyhrají euroskeptici. Experti zdůrazňují, že tyhle volby budou v podstatě referendem ohledně vystoupení z eurozóny.

V materiálu se uvádí, že za podmínek pokračujícího zvýšení výnosnosti italských dluhopisů, vláda této země nebude mít žádné jiné varianty, než default a zřeknutí se eura. Poté bude účast Itálie v Evropské unii ryze nominální.

Kvůli takovým perspektivám investoři již začínají prodávat evropská aktiva a vyvádět peníze do USA. Výnosnost amerických státních dluhopisů je na desetiletých maximech. Fakticky se USA teď stávají peněžním vysavačem, který vysává likviditu z evropských trhů.

Hlavním výsledkem tohoto procesu bude devalvace eura a růst ziskovosti dluhopisů všech zemí EU. To nevyhnutelně přivede k pádu Španělska, kde se rozhořívá vlastní politická a ekonomická krize. Pokud Mariano Rajoj odstoupí, bude vytvořena vláda Španělské socialistické dělnické strany, která je názorově blízká italským euroskeptikům.


ČTĚTE TAKÉ: Bezpečnostní experti uvedli, jak bude vypadat příští 9/11
Američtí bezpečnostní experti se domnívají, že příští 11. září by mohlo být kybernetickým útokem v obzvláště ničivém měřítku, informoval CNBC. 

Autor materiálu se domnívá, že až Evropská unie po Velké Británii ztratí Itálii a Španělsko, stane se z ní triumvirát Německa, Francie a Belgie, který bude obklíčený davem slabých zemí, které potřebují stálou podporu. Ostatně o unii lze mluvit jen s velkou nadsázkou, poněvadž jednota názorů tam nevoní.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

cz.sputniknews.com,
Maxim Rubčenko, (red.)

 

Komentáře