Sdílejte
Islámský stát (IS) Zdroj: youtube

NĚMECKO / Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila na internetu obrázky vyzývající muslimy v Německu ke spáchání podobných teroristických útoků, k jakým dšlo v minulých dnech v Bruselu. Za doporučené cíle označil Islámský stát úřad německé kancléřky Angely Merkelové i mezinárodní letiště. Informoval o tom web SITE, ten monitoruje Islámský stát na internetu.

Fotomontáže Islámského státu převzala německá média, jsou na nich hesla v němčině podněcují muslimy k násilí vůči „nepřátelům Alláha“. Jedna z nich zobrazuje bojovníka, jak hledí na budovu mezinárodního letiště v Kolíně nad Rýnem, co komentuje nápis: „To, co dokázali Tví bratři v Belgii, dokážeš i Ty!“

Na jiné fotomontáži je vidět berlínský úřad kancléřky Merkelové v plamenech, bojovníka Islámského státu a tank. Titulek zní: „Německo je bojištěm.“

Součástí další grafiky je vojenské letadlo identifikováno médii jako stroj Tornado, které využívají německé síly, a zakrvácené tváře žen a dětí, což má zřejmě představovat civilistu usmrceného podle Islámského státu při náletech na území obsazené touto skupinou. Výjev doplňuje otázka: „Budeš dál truchlit nebo konečně začneš jednat?“

Na sociálních médiích kolovalo ve středu 30. března celkem pět takových fotomontáží, přičemž všechny podle webu SITE obsahují značku mediální skupiny al-furanu spřízněné s Islámským státem.

Německá média zveřejnila také videonahrávku Islámského státu, která oslavuje útoky v Bruselu a je v ní zařazen i třívteřinový záběr letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, očividně převzato z německé televize.

Německá spolková kriminální policie, která sleduje údajné ozbrojence s německými pasy vracejících se ze Sýrie a Iráku, reagovala vyjádřením, že z uvedených obrázků nevyplývá potřeba přijímat dodatečná bezpečnostní opatření.

„Víme o tomto materiálu a naši experti ho prověřují. Je zřejmé, že Německo je v hledáčku mezinárodního terorismu a mohou se odehrát útoky,“ řekla mluvčí kriminalistů s tím, že nejnovější hrozby Islámského státu nemění dosavadní hodnocení bezpečnostní situace.

Západoevropské země jsou ve stavu vysoké bdělosti po teroristických bombových útocích v Bruselu ze dne 22. března, ke kterým se přihlásil Islámský stát.

Šéf německé kriminální policie Holger Münch po těchto událostech prohlásil, že Islámský stát chce zřejmě spáchat v Evropě další „působivé“ útoky v době, kdy zažívá neúspěchy na bojištích v Iráku a Sýrii.

Po loňských teroristických útocích v Paříži se Německo zapojilo do bojů mezinárodní koalice proti Islámskému státu v Sýrii, plní však pouze podpůrné úkoly, jako jsou pozorovací a tankovací lety.

Komentáře