USA / Více než 50 zemí přislíbilo Organizaci spojených národů (OSN), že do jejich mírových misí poskytnou okolo 40 tisíc dalších vojáků a policistů. Oznámil to v pondělí 28. září americký prezident Barack Obama na summitu věnovanému mírovým misím, který se konal souběžně s probíhající debatou 70. Valného shromáždění OSN.

„Víme, že mírové mise nejsou řešením každého problému. Ale nadále zůstávají jedním z nejvýznamnějších nástrojů pro zacházení s ozbrojenými konflikty,“ řekl Barack Obama.

Na současných 16 mírových operacích OSN se účastní více než 125 tisíc vojáků a policistů, jakož i 19 tisíc civilistů ze 120 zemí.

Obama oznámil, že Washington plánuje zdvojnásobit současný počet 34 amerických občanů v mírových misích OSN.

USA přispívají 28 procenty na celkový rozpočet pro mírové mise ve výši 8,3 miliardy dolarů, jsou tedy největším plátcem.

Mírové mise OSN budou posíleny novými vrtulníky, průzkumnými jednotkami, polními nemocnicemi.

Rwanda, která hraje klíčovou roli v misích v Africe, přislíbila dva bojové vrtulníky, dvě polní nemocnice, jednu čistě ženskou policejní jednotku a 1600 modrých přileb. Indonésie pošle 2700 dalších vojáků, Indie 850.

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil, že jeho země poskytne přes 1,1 miliardy dolarů na globální mírové aktivity a zřídí pohotovostní síly v počtu až osm tisíc vojáků.

V současnosti působí v mírových misích 3 tisíce čínských vojáků a civilistů.

Závazky Evropanů, v nichž posílení doufali USA, však zůstaly skromné. Například britský premiér David Cameron oznámil, že jeho země uvolní pro nasazení v Jižním Súdánu 250 až 300 vojáků.

Mírové mise OSN jsou často kritizovány, protože většina vojáků pochází z rozvojových zemí a často jim chybí odpovídající odborná příprava. OSN platí zúčastněným zemím měsíčně částku 1000 dolarů za jednoho vojáka.

Komentáře