Sdílejte
(Ilustrační snímek) Zdroj: PIXABAY

BRUSEL / Severní Korea musí ukončit svůj program jaderného vyzbrojování, řekl dnes v souvislosti s údajnou úspěšnou zkouškou severokorejské vodíkové bomby generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Informovala o tom stanice BBC.

„Severní Korea by měla zcela, ověřitelně a nezvratně ukončit všechny programy vývoje jaderných raket a vstoupit do rozhovorů o likvidaci svého jaderného potenciálu,“ uvedl podle BBC generální tajemník NATO.

Severokorejské vedení zveřejnilo ve středu 6. ledna nad ránem oznámení, že úspěšně otestovalo vodíkovou bombu, přičemž údajně šlo jen o zkoušku miniaturizovaného vodíkového jaderného zařízení.

Vodíková bomba

Vodíková bomba využívající dva stupně jaderné reakce má mnohem větší sílu než jednodušší druhy jaderných zbraní, nevýhodou je však mnohem náročnější výroba.

Provedení zkoušky termonukleární zbraně v Severní Koreji již odsoudila celá řada států a na svém mimořádném zasedání se jím dnes v odpoledních hodinách bude zabývat i Rada bezpečnosti OSN.

Severní Korea zkušebně odpálila jaderné bomby v letech 2006 a 2009. Naposledy komunistický režim otestoval jadernou bombu v roce 2013.

Komentáře