SLOVINSKO / V úterý 10. listopadu oznámil slovinský premiér Miro Cerar, že na hranicích s chorvatským sousedem vyrostou překážky, které budou regulovat proud běženců. Nyní stavba započala. Informoval o tom Der Spiegel.

Po té, co Maďarsko uzavřelo své hranice s Chorvatskem, stalo se hlavní tranzitní zemí pro běžence Slovinsko. Malá zemička se musí vyrovnat s náporem uprchlíků. Dosud jí prošlo 180 tisíc běženců a jenom během včerejšího dne dorazilo 7400 migrantů.

Aby Slovinci zcela neztratili kontrolu nad hranicemi a přívalem uprchlíků, které se snaží registrovat, povolali na pomoc i policisty a vojáky z dalších zemí Evropské Unie. Ani to však zřejmě nestačilo k zvládnutí krize.

Proto se Slovinsko odhodlalo k vystavění 1, 8 metrů vysokých překážek. Zřejmě proto, aby se vyhnuli podobné kritice, jaká směřuje proti Maďarsku, Slovinci tuto bariéru důsledně označují jako technický plot. Rovněž tvrdí, že stavba zábran vůbec neznamená uzavření hranic, ale bude sloužit pouze k regulaci davů uprchlíků a zabránění humanitární katastrofě.

Komentáře