Budoucnost Evropy? Zdroj: Matthew Watkins - Flickr

EVROPA / Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) navrhl státům Evropské Unie, aby přijaly zhruba dvě stě tisíc uprchlíků ze zemí mimo společenství osmadvacítky. Informovaly o tom ČT 24 a Český rozhlas.

Evropští představitelé mají v rukou osud asi dvě stě tisíc lidí. Zvažují, zda dají na doporučení UNHCR a přijmou běžence z uprchlických táborů v Turecku, Libanonu či Jordánsku. Informace o jejich počtu dosud není potvrzena. Unie by chtěla s tímto návrhem vystoupit na jaře.

Tento krok by mohl pomoci například Turecku, kde se nyní nachází asi dva miliony běženců. Právě Turecko je nyní klíčovým partnerem EU ve vyjednávání o uprchlické krizi.

Česká vláda se prý nebude přijímání uprchlíků z táborů mimo EU bránit. V tomto případě si totiž bude moci vybrat, které migranty přijme.

Německá kancléřka Angela Merklová na nedělním vyjednávání slíbila Turecku, že se zasadí o zrychlení procedury udělování víz tureckým občanům. Rovněž kladně odpověděla na tureckou žádost o urychlení rozhovorů o jeho přijetí mezi země osmadvacítky. To vše výměnou za to, že Turecko omezí počet migrantů přicházejících z jeho území do Evropy.

Komentáře