ČÍNA / Stovky tun kyanidu odstranili záchranáři z místa středečních chemických výbuchů v průmyslové části města Tchien-ťin na severovýchodě Číny, kde mezitím bilance smrtelných obětí stoupla na 114 osob, informovala o tom v pondělí 17. srpna státní média.

V troskách po výbuchu objevili záchranáři dvě další těla, řekl reportérům Kung Ťien-šeng z tiskového oddělení městské radnice. Podle nejnovějších údajů je nadále 70 osob pohřešovaných a přes 700 utrpělo zranění.

V pondělí 17. srpna v ranních hodinách došlo na místě k novému výbuchu, ale požár byl rychle uhašen. Ráno před 08.00 hodinou (02.00 SELČ) se nad oblastí objevily na asi tři minuty mraky bílého dýmu, oznámila to čínská televize CCTV.

Úřady nepotvrdily správu médií, podle které bylo ve skladišti uloženo 700 tun sloučeniny kyanidu sodného. Média se odvolali na nejmenovaný zdroj ve společnosti, jejíž chemická látka patří.

Plné sudy s kyanidem

Záchranáři odstraňují stovky tun převážně nepoškozených sudů s kyanidem, řekl čínské tiskové agentuře Sinchua regionální velitel armády Š ‚Lu-ce.

Neporušené sudy odvážejí na nákladních autech a sudy, z nichž uniká obsah, neutralizují za pomoci peroxidu vodíku. Zdůraznil, že na místě výbuchů zjistily pouze bezpečné hladiny škodlivých plynů.

Premiér Číny Li Kche-čchiang navštívil v neděli 16. srpna přístavní město Tchien-ťin a poklonil se před portrétními snímky 21 mrtvých hasičů.

VIDEO: Výbuchy v Číně

Nařídil také rychlé zveřejnění informací o výbuších, od kterých uplynulo již pět dní. Úřady dosud neposkytly oficiální vysvětlení.

„Strana a vláda vám děkují,“ řekl Li shromážděným hasičům a vojákům, kteří likvidují následky výbuchů.

Komentáře