20. července zemřel Václav Sloup

PRAHA / V 78 letech zemřel 20. července 2014 herec Václav Sloup. Proslavil se například postavou účetního z JZD a amatérského malíře, Na pytlácké stezce, ve slavném televizním seriálu Chalupáři, vedle seriálů od Nemocnice na kraji města přes Ulici po Hraběnky hrával i v pohádkách.

Pro svůj nezapomenutelný vzhled typického venkovského chlapíka získával filmové role v komediích. Václav sloup si zahrál například prohnaného lokaje Cyrila v komediích Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, televizní diváci si ho mohou pamatovat jako řidiče Čahouna z dětských snímků Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Velkou popularitu mu přinesla postava Mažňáka v televizním seriálu Záhada hlavolamu.

Václav Sloup pocházel ze středočeských Tlustic u Berouna. Původně se v rodinné tradici měl stát tesařem, ale nakonec vystudoval gymnázium a začal pracovat v berounských slévárnách. Na vojně se z nudy naučil Wolkerovu Baladu o námořníkovi, s níž se pak zúčastnil recitační soutěže a po skončení základní vojenské služby se přihlásil na DAMU.

Václav Sloup vystudoval herectví v roce 1962 a hned po absolutoriu získal angažmá v Praze. V letech 1962 až 1977 byl členem Divadla Na zábradlí, kde vynikl v již tehdy legendárních představeních Zahradní slavnost, Král Ubu nebo Čekání na Godota.

Od roku 1998 byl Václav Soukup bez stálého angažmá, ale pravidelně hostoval na různých pražských scénách, například v Hudebním divadle Karlín (My Fair Lady), v Divadla Radka Brzobohatého (Táta je teta) nebo v divadle Milénium (Starci na chmelu).

Václav Sloup zemřel jako rozvedený, s bývalou manželkou Alenou má jednu dceru.

Autor: (rm) ZprávyExtra.cz
Foto: Česká televize

Komentáře