Karlovy Vary, ilustrační foto. Zdroj: pxhere.com / CC0 Public Domain

Karlovy Vary – Kompletní nominační dokumentace již byla odeslána do centra UNESCO. Všechny evropské lázně, které chtějí do organizace vstoupit, čeká na podzim inspekční návštěva. V západních Čechách sílí vzrušení i obavy.

Během podzimu čeká známé evropské lázně tzv. test kompletnosti. Vyhodnocení mohou očekávat nejdříve v lednu. „Zahrnuje analýzu dokumentace jako takové, inspekční návštěvu všech měst, slyšení v centrále UNESCO, celkové vyhodnocení a projednání Výborem světového dědictví UNESCO, který zasedá jednou ročně – zpravidla v červnu, a přijímá konečné rozhodnutí o zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO,“ vyjmenoval karlovarský primátor Petr Kulhánek. Pokud vše půjde hladce, konečné rozhodnutí by podle něj mohlo padnout na jaře 2020.

Celá skupina těchto lázní, která má vedení právě přímo v Karlových Varech se nazývá ArchaVary a tvoří jí zejména stavební inženýři a architekti. Právě ona poukazuje na fakt, že vedení radnice se případnému zápisu Karlových Varů věnuje osm let a ani po osmi letech není jasno o důsledcích tohoto kroku. „Vedení Karlových Varů se dosud vůbec nezabývalo otázkou, co členstvím v UNESCO město získá, co ztratí a jak z případného vstupu vytěžit maximum,“ uvedla Archa.

Nyní požaduje po městě zpracování výhod a nevýhod souvisejících se zápisem na seznam. Součástí má být i postup, který by maximalizoval pozitiva případného vstupu.

Nejvíce nadšení a pozitiv můžeme vidět v Mariánských Lázních, kde se těší hlavně na oživení turismu. Starosta Martin Kalina se však obává, že městečko by mohlo rapidním nárůstem návštěvníků ztratit svou malebnost a klid.


ZPRÁVY Z REGIONU: Mladé talenty vystoupily v kostele v obci Pomezí nad Ohří
Kostel svatého Jakuba Většího se o víkendu proměnil v koncertní sál. Účinkujícími se stali žáci Základní umělecké školy v Chebu, kteří vyrůstají přímo v obci Pomezí nad Ohří. 

O spoustě aspektů, které je nutné vyhodnotit, mluví i starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Ten poukázal, že město má jednu výhodu. Má jako jediné oddělené historické jádro s lázeňskou zónou od části, kde bydlí lidé. Také by se rádi dozvěděli, jak se zaměřit na turisty, kteří o město opravdu stojí a nepřijedou jen na dvě hodiny, aby si udělali fotku. Analýzu chtějí Františkovy Lázně předat i Mariánským Lázním a Karlovým Varům.

Adel, (red.)

Komentáře