Na snímu Karl-Heinz Strauss, generální ředitel a předseda představenstva PORR AG

Významná rakouská stavební společnost PORR je stále úspěšnější i v České republice. Zajímal nás proto pohled Karla-Heinze Strausse, generálního ředitele a předsedy představenstva PORR AG, na český stavební trh.

Stavební produkce v ČR roste a překonává průměr Evropské unie. Myslíte, že jde o dlouhodobější trend?

Ano, stavební produkce v ČR roste. Ale hlavní podíl na tom mají investoři, kteří financují a realizují svoje velké projekty způsobem „construction management“, kdy investor a generální dodavatel společně připravují kompletní subdodavatelský systém a cenový proces dodávky stavby včetně výběrových řízení na jednotlivé subdodavatele včetně následného zasmlouvání.

Rozevírají se však nůžky mezi vývojem pozemního a inženýrského stavitelství, v inženýrském stavitelství dochází k poklesu. Čím to je?

V oblasti inženýrského stavitelství se jedná především o veřejné projekty, u kterých se často opakují a dostatečně neřeší stále stejné problémy – jako například nedořešené výkupy pozemků, potíže s čerpáním dotací a celkově s financováním, případně nepřipravenost projektů.

V českém stavebnictví je problémem nedostatek zkušených projektantů. Vy jich máte dost?

PORR a.s. se projekcí jako samostatným oborem nezabývá, takže my se s nedostatkem projektantů přímo nepotýkáme.

První stavba podle nově vznikajícího Metropolitního plánu Prahy vznikne nejdříve za devět let. Vídeň má funkční územní plán, který určuje zásady pro zástavbu a revitalizaci veřejného prostranství?

Ano, Vídeň takovýto plán má.

V Praze se nyní staví stovky bytů a připravují se projekty na další tisíce bytů. Podílí se na tom společnost PORR?

PORR a.s. se v České republice nepodílí na výstavbě jako developer, ale jako generální dodavatel. V současné době stavíme například bytové projekty Marina Island, bytový dům Pekařka, rezidenci White Garden a ucházíme se o projekty DOCK a Grafická.

V Třeboni jste zahájili rekonstrukci budovy bývalé radnice, která poslouží potřebám základní umělecké školy. Znamená to, že se nyní častěji zaměříte i na podobné drobnější zakázky?

Ne, toto není pravidlem. V PORRu si vážíme každé zakázky, malé stejně jako velké. Vstupujeme do soutěží v mnoha rozličných projektech, protože si velmi dobře uvědomujeme, že konkurenční boj je tvrdý.

Jihočeský kraj vypsal veřejnou zakázku na modernizaci přístupu k hraničnímu přechodu do Rakouska Zadní Zvonková – Schöneben na Českokrumlovsku. Předpokládaná hodnota zakázky dosahuje 170,5 milionu korun. Zúčastníte se výběrového řízení?

Ano, účast i v tomto výběrovém řízení předpokládáme.

V čem je Vaše společnost lepší než jiné stavební společnosti a v čem za nimi naopak pokulhává?

Silnou stránkou naší společnosti je, že investorům můžeme nabídnout své dlouholeté know-how a vysokou odbornost, a to především v oblasti optimalizace projektů. To společně s kvalitou naší práce a zákaznickým servisem zajišťuje spokojenost klientů.

Autor/Zdroj:
redakce ZE

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE