Sdílejte
Autor: Tereza Hrubá

OLOMOUC / Moravské divadlo Olomouc v minulých dnech hostilo premiérové představení Odysseus. Výpravný balet inspirovaný Homérovým eposem připravil režisér a choreograf Robert Balogh. Na pódiu se znovu potkali sólisté olomouckého baletu s dětmi, které vychovává Baloghovo Baletní studio.

Balet ztvárňuje dobrodružství řeckého reka Odyssea, který se vrací domů po dobytí bájné Tróje. Jeho cestu za milovanou Penelopou komplikují setkání s obrem Kyklopem, kouzelnicí Kirké i Medúzou. Práce Roberta Balogha je známá výraznými hudebními prvky. Svou vášeň pro hudbu nezapřel ani tentokrát.  „Uslyšíme skladby z filmu Souboj titánů, doplňovat je bude neméně poutavá hudba René Dupéra, jehož tvorbu již diváci znají z našich inscenací Tarzan či Simba,“ říká Balogh. Části eposu, které by se baletem těžko vyjadřovaly, případně které by mohly dětské diváky děsit, tvůrci vynechali. „Vypustili jsme například Odysseovu návštěvu Kikonů, epizodu u lidožravých Laistrygonů nebo těžko inscenovatelnou plavbu kolem oblud Charybda a Skylla,“ říká dramaturg Tomáš Lehotský.

Projekt našel podporu vedení Moravského divadla Olomouc, které podle svého ředitele našlo ideální formu spolupráce s Baletním studiem připravujícím na představení dětské účinkující. „Představení je samostatnou produkcí Baletního studia za maximální podpory Moravského divadla,“ uvádí Hekela.

Odysseus má ambici být výpravnou podívanou pro celou rodinu. „Myslím, že dobrodružství, které na svých plavbách Odysseus zažil, budou přitažlivé pro všechny věkové kategorie publika. O velkolepou scénu baletu se postaral můj dlouholetý přítel a spolupracovník Eduard Přikryl, nádherné kostýmy navrhl renomovaný výtvarník Roman Šolc. Malé děti se nemusí Kyklopa a Medúzy bát. Jsou to sice tajemné a zlé postavy, nicméně Odysseus se svou družinou je nakonec porazí,“ uvedl režisér Balogh.

Podle Lukáše Cenka má dílo obsahuje souboj dobra se zlem, lásku, věrnost i vlastenectvím. „Ukazuje hodnoty, které je potřeba právě dnes dětem vštepovat,“ konstatoval představitel titulní role Lukáš Cenek. Právě Cenek se Sylvou Pospíšilovou v představení nejen hrají, ale dlouhodobě pomáhají Baloghovi s přípravou dětí. „Je úžasné sledovat, jak jsou zapálené a rychle se učí. Samozřejmě, něco trvá déle, jejich pohybová paměť není ještě taková, ale časté opakování a dril vedou k jejich rozvoji. Když potom tedy zvládnou všechny kroky, své role si nádherně užívají,“ dodal Cenek.

V Odysseovi vystupuje téměř šedesát dětí ve věku od čtyř do šestnácti let, které na jevišti doplní profesionální tanečníci z baletního souboru Moravského divadla. Vedle již zmíněných Sylvy Pospíšilové a Lukáše Cenka účinkují v hlavních rolích Jelena Illina, Dita Salayová, Damani Williams a Ján Kočík.

Komentáře