Petr Heydušek s Bedřichem Smetanou a dirigentem Petrem Chromčákem (vlevo) v Muzeu Grévin . Foto: Grevin Praga/J.Huer

Praha- Potkat se se svým pradědečkem není pro některé z nás ničím neskutečným, ale potkat se s pradědečkem který zemřel před 133 lety to už se nepoštěstí jen tak někomu.  Petru Heyduškovi, pravnukovi skvělého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany se to podařilo .

Pokud budou diváci chtít se o tom přesvědčit na vlastní oči, mají unikátní možnost tuto neděli 5. 11. od 19:00  na pražském Žofíně. Právě v tento den a na tomto místě se po 135 letech odehraje znovu premiéra cyklu šesti symfonických básní nejznámějšího díla Bedřicha Smetany Má vlast.

Mimo tohoto Pražského koncertu se bude pořádat ještě šest dalších po celé České republice včetně města Litomyšle. Uvedené koncerty budou mít i charitativní podtext a pomohou dětem s vadami sluchu, pod záštitou nadace Konta Bariery v čele s předsedkyní nadace paní Boženou Jirků.

Na galakoncertu v pražském Žofíně, který odehraje Severočeská filharmonie Teplice se zúčastní i některé známé osobnosti.

„Jsme velmi rádi, že jsme ke spolupráci získali unikátní Muzeum Grévin (muzeum voskových figurin), které disponuje právě velmi realistickou sochou tohoto skvělého skladatele. A pan Heydušek, který je jeho pravnukem, se na něj byl podívat. V neděli na Žofíně a následně i na koncertě v Litomyšli, bude právě Bedřich Smetana sedět a poslouchat své tóny,” uvedl producent galakoncertu a celé tour Bedřich Smetana – Má vlast, Jaroslav Topercer z pořádající agentury  T Production CZ.

Součástí koncertů je i sbírka z prodeje hudebních nosičů, jejichž celkový výtěžek půjde na pomoc konkrétním neslyšícím dětem a to po vzoru skladatele Bedřicha Smetany, který  před svou smrtí přišel o sluch. Toto postižení se mu stalo nakonec i osudným.

Koncertní turné Bedřich Smetana – Má vlast se letos uskuteční na těchto místech:

  5.11.  Praha – Palác Žofín

18.11.  Hradec Králové – Kongresové centrum Aldis

  3.12.  Brno – Besední dům

9.12.  Ostrava – Dům kultury města Ostravy

10.12.  Olomouc – Reduta

12.12.  Plzeň – KD Peklo

14.12.  Litomyšl – Smetanův dům

 

Autor: T.Rejtek

redakce ZprávyExtra

Zdroj René Kekely a Jaroslav Topercer

 

 

 

 

Komentáře