PRAHA / Příběh vzniku Národního divadla není potřeba nikomu obšírně připomínat. Asi každý Čech viděl ve filmu či na obrázku tu stěžejní chvíli, kdy se v očích přihlížejících odrážely plameny hořící kapličky a přesto ti samí lidé našli sílu, hrdost a ještě za asistence nelítostného ohně začali znovu, už podruhé vybírat peníze na obnovení českého divadla. Psal se 12. srpen roku 1881.

Není to sice úplně stejné, ale že to je přece jen podobnost čistě náhodná, mně napadlo, když jsem se dozvěděla, že 18. února 2015 startuje na portálu HITHIT.com kampaň, jejímž cílem je vybrat prostředky na rekonstrukci prostor Jatka 78 v pražské Holešovické tržnici, které provozuje soubor nového cirkusu Cirk La Putyka. Posuďte sami.

A co to vlastně jsou Jatka 78?

Současné Praze chybí větší prostor pro nové, nezávislé, experimentující umění. Kvůli zastaralosti a nepružnosti systému příspěvkových organizací nedochází v tradičních pražských divadlech k potřebné tvůrčí obměně. To má mimo jiné za následek to, že tuzemskou i zahraniční kritikou ceněné a divácky úspěšné soubory nemají prostor pro svá vystoupení. Jsou odkázány na občasné pronájmy ve volných termínech tradičních divadel, nemají prostory na zkoušení a nemohou kontinuálně pracovat na vytváření vlastního divadelního prostředí pro své cílové skupiny. Jatka78 jsou otevřeným prostorem, který nabízí ideální podmínky pro žánr nového cirkusu. Je to místo vhodné pro vystupování, zkoušení i vzdělávání. Jatka78 jsou otevřena českým i zahraničním souborům, které je mohou využívat nejen pro rezidenční projekty a představení, ale i pro workshopy, konference, diskuze, přednášky, výstavy a happeningy. “Prostory hal 7 a 8 v Holešovické tržnici jsou obrovské – a je potřeba je zrekonstruovat. Nechceme ovšem jejich podobu měnit nijak drasticky, syrovost celého prostoru je pro moderní divadlo, nový cirkus, tanec a koncerty ideální. Jatka plánujeme zvelebovat postupně,” říká na úvod principál souboru Cirk La Purtyka Rosťa Novák ml. “I kvůli omezeným možnostem čerpání financí z veřejných zdrojů se obracíme na ty, pro které Jatka78 stojí. Na lidi, kterým není lhostejný rozvoj kultury v Praze. Zkrátka na lidi, kteří se na něm chtějí aktivně podílet tak, jako se podíleli naši předkové na vzniku Národního divadla.

Podpora umělců

Na stavbu Zlaté kapličky přispívali chudí lidé stejně jako šlechtici, vědci či umělci, včetně samotného císaře Františka Josefa II. Dary plynuly dokonce ze zahraničí, například z Cambridge nebo Kalifornie. Ani v případě Jatek 78 se umělci neodmlčují. “Dejvické divadlo se rozhodlo podpořit Jatka78, protože je to nádherný prostor vydupaný ze země lidmi, kteří jsou dle nás zárukou, že zde vznikne scéna, jaká zatím v Praze nemá obdoby. Nepodpořit je, bych naopak považovala za mrhání lidskou energií a uměleckým potenciálem,“ vysvětluje Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla. To odehraje v holešovické tržnici cenami ověnčenou inscenaci Ucpanej systém. Jatka78 mají oproti Dejvickému divadlu víc než trojnásobnou kapacitu, což pro herce i diváky znamená mimořádný zážitek.

Divadlo Na zábradlí představí neméně úspěšnou hru Korespondence V+W. Ředitel divadla Petr Štědroň k tomu říká: “Opravdu velmi vítám, že vzniká nový prostor pro nové umění právě v areálu Holešovické tržnice. Jatka78 mám za krásný, flexibilní prostor s industriálním charakterem, kde již vznikla a v příštích letech jistě vznikne celá řada zajímavých inscenací. Jsem přesvědčen, že lidé v čele Jatek jsou zárukou dobrého směřování, provoz Jatek78 však bude vyžadovat velkou finanční i veškerou další podporu, bez které se neobejde. Buďte tedy, prosím, rozumní! Jakákoliv podpora kvalitního divadelního umění má velký význam.”

I ústečtí divadelníci, kteří se stále perou o svou existenci, Jatka78 nakopnou svým nejslavnějším představením poslední doby. A to Klubem rváčů podle románu Chucka Palahniuka, jenž dal Činoheráku Ústí jako jedinému souboru na světě právo na dramatizaci knihy.

Kromě těchto tří činoherních inscenací se v závěru kampaně na Jatkách78 odehraje další Mše za duše – tedy slavnostní večer v režii principála Cirku La Putyka Rostislava Nováka mladšího. Tentokrát se na jevišti potkají české a evropské hvězdy nového cirkusu.

“V ideálním případě by tady měli vystoupit artisté z Cirkusu Cirkör, Circo Aereo a Cahin Caha. Bude to novocirkusový večer, kterým naplňujeme další a velmi podstatný význam Jatek78: vytváříme evropskou křižovatku nového cirkusu,” říká Rosťa Novák ml.

O jeden den méně

Požár Národního divadla byl pochopen jako „celonárodní katastrofa“ a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Sbírka Jatka 78 končí 4. dubna, což je od 18. února přesně 46 dní. Cílovou částkou jsou 2.000.000 Kč. Prostředky budou použity především na zatemnění divadla, vytvoření zkušebních prostor včetně zázemí pro účinkující, a na nákup zařízení, které se v rámci zkušebního provozu na podzim loňského roku muselo pronajímat – světla, ozvučení a tribuny se sedačkami.

Nad oponami Národního divadla lze spatřit nápis „Národ sobě“, který vystihuje spolu s Hynaisovou oponou občany, kteří darovali peníze na výstavbu budovy. Ale stejně jako před více než stotřiceti lety, nepřijdou současní dárci zkrátka. Odměnou pro ty, kdo Jatka78 podpoří, budou totiž kromě zajímavých dárků zejména vstupenky na benefiční představení, která Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí a Činoherák Ústí na Jatka78 přivezou.

Porušíme tradici?

“Divadlo Jatka78 je jako sněhová koule valící se z kopce. Zrychlujeme a rosteme. Nechceme, aby projekt, který jsme vydupali ze země, usnul. Proto je nutná podpora všech, kteří se o Jatkách doslechli. Jedině tak nebudeme muset dělat další dlouhodobou přestávku a budeme se moct soustředit na to, co nám jde nejlíp. Na umění,” říká Rosťa Novák ml. Na sbírku Národního divadla tenkrát přispělo celkem 45% lidí z Prahy. Nechme se tedy překvapit, jestli v nás neusnula hrdost, láska k umění a čest našich předků.

Komentáře