Zásah Letecké záchranné služby Foto: archiv, ZZS Královéhradeckého kraje

Beskydy – Letečtí záchranáři z Ostravy zasahovali ve čtvrtek 17. ledna nejen u zraněné lyžařky v Jeseníkách, ale o několik málo hodin později také na hřebeni Beskyd. Po patnácté hodině bylo zdravotnické operační středisko krajské záchranky informováno o dvojici vyčerpaných turistů, uvízlých v horském terénu v oblasti Velkého Polomu, poblíž Dolní Lomné.

O události informoval redakci serveru #ZpravyExtra.cz, krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že ke dvojici návštěvníků hor vyrazila na beskydský hřeben hlídka horské služby na skútru a lyžích.

Vyčerpanou dvojici v hlubokých závějích horští záchranáři nalezli, ale jejich transport z místa se jevil jako velmi obtížný. Z tohoto důvodu byla o pomoc požádána posádka Letecké záchranné služby Ostrava. Stroj odstartoval s plným vybavením pro zásah v podvěsu. Pilotovi se však podařilo v zimním horském terénu přistát asi sto metrů od turistů,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl a upřesnil, že oba postižení byli vzati na palubu stroje a ten s nimi odletěl do údolí. Na horském hřebeni musel zůstat jeden ze členů posádky vrtulníku, aby při letu nedošlo k přetížení stroje. Vrtulník se tedy následně musel ještě jednou vrátit, aby byla jeho posádka na palubě zase kompletní. 

Oba turisté měli velké štěstí, protože z nepříjemné situace vyvázli bez zranění, jak ukázalo vyšetření lékařem záchranné služby, pouze s fyzickým vyčerpáním a lehkým podchlazením. Transport do nemocnice ani další péči jim nebylo nutno poskytovat,“ doplnil k události a záchranné akci mluvčí záchranářů.

ČTĚTE TAKÉ

sim, (-red.)

Komentáře