Povodně, ilustrační foto. Zdroj: #pixabay.com | Pixabay License

Česko – Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce třetina území Česka je mimořádně vyprahlá. Tvrdí, že nadbytek sněhu by neměl uvést lidi v omyl, neboť problém sucha vůbec neřeší. Napsal o tom portál Eurozprávy.

Brabec zdůraznil, že Česká republika se trvale potýká se suchem už pět let. Nejvíce složitá situace je na střední Moravě a v Polabí, kde je půda nasycena malým množstvím vody, uvedl ministr. Někde vyschly studny, které za velkého sucha v minulosti vždy měly vodu.

Podle ministra velký obsah sněhu na horách neznamená, že se mimořádné situaci se suchem podaří vyhnout.

Situace, kdy na některých horách máme až tři metry sněhu, vytváří ve společnosti šálivou představu, že problém se suchem je vyřešen. Bohužel ale tomu tak není,“ cituje portál Brabce.

Navíc připomněl rok 1947, kdy na českém území panovalo mimořádně suché počasí. „Tehdy přitom zima byla také velmi bohatá na sníh,“ poznamenal Brabec.

Řešení problému vidí Brabec v tom, aby se stát naučil lépe hospodařit s vodou, protože v tom má velké rezervy. Zatím se podle ministra začali v Česku připravovat na sucho pozdě. Podle očekávání bude klíčovým přelom března a dubna.

ČTĚTE TAKÉ

Podle biologa Davida Storcha je současné počasí obdobím extrémů. Domnívá se, že za několik let se situace může změnit na opačnou, kdy bude přebytek vody a vzroste hrozba povodní. Proto, jak si myslí biolog, stát by měl počítat s touto možností při provádění opatření proti suchu.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE