Sníh na horách Foto: KRNAP

ČESKO / O víkendu a v úvodu příštího týdne bude v České republice panovat pravé zimní počasí. Důsledkem chladného počasí je chladné severní proudění. Na horách by podle meteorologů mělo připadnout do víkendu až 20 centimetrů sněhu. Již o víkendu se v Česku převážně na horách mohou objevit teploty okolo -16 stupňů Celsia, informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„V pátek bude postupovat tlaková níže přes střední Evropu dále k východu a za ní k nám začne proudit studený vzduch od severu. V dalších dnech bude jeho příliv po přední straně tlakové výše postupující od západu do střední Evropy pokračovat?“ uvádí v týdenní předpovědi počasí ČHMÚ.

Týdenní předpověď počasí

V pátek bude převážně oblačno až zataženo, jen přechodně polojasno. Na většině území občasné sněžení, na Šumavě sněžení trvalejší. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, na JV místy až +5 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C. Na Šumavě místy tvorba sněhových jazyků i zavějí.

V sobotu bude převážně oblačno, zpočátku na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, během dne ubývání srážek a postupně místy až polojasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C, od severozápadu ochlazování.

V neděli bude převážně oblačno, přechodně místy polojasno. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C, ojediněle při vyjasnění a sněhové pokrývce kolem -14 °C. Nejvyšší denní teploty -6 až -2 °C.

V pondělí bude zpočátku převážně oblačno a ojediněle sněhové přeháňky, během dne postupně na většině území polojasno až skoro jasno. Nejnižší noční teploty -8 až -12 °C, ojediněle při vyjasnění a sněhové pokrývce kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -7 až -3 °C.

V úterý bude polojasno až skoro jasno, od severozápadu postupně oblačno až zataženo a místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižš noční teploty -8 až -12 °C, při sněhové pokrývce místy kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C.

Od středy do pátku bude podle meteorologů převážně oblačno, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C, ojediněle při vyjasnění kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -6 až -1 °C, postupně -3 až +2 °C.

Komentáře