Sněhova kalamita na Brněnsku, ilustrační foto. Autor: archiv redakce

Morava – V pondělní dopoledne po teplé neděli opět začalo sněžit a na silnicích začínají těžké časy. Podle předpovědí má na některých místech napadnout až 10 centimetrů nového sněhu. Výstraha meteorologů se prozatím týká Jihomoravského a Zlínského kraje, sníh ale dopravu komplikuje na více místech a doprava kolabuje.

Meteorologové varují, že v pondělí na Moravě a ve Slezsku napadne sedm až deset centimetrů sněhu. Varování se týká především Jihomoravského a Zlínského kraje, ale sněžit bude i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V současnosti k několika nehodám došlo na Zlínsku, například přímo ve Zlíně v Sokolské ulici se srazila dvě auta, k nehodě došlo i na namrzlé silnici na kraji Zlína. Uherské Hradiště hlásí ledovku a uvízlé kamiony, kde je kvůli námraze zablokovaná křižovatka silnic I/50 a II/490. Před kluzkou vozovkou silničáři varují i na Ostravsku.

Sníh na jihomoravských silnicích komplikuje dopravu už od rána.

Policisté od rána evidují desítky dopravních nehod, povětšinou skončily bez vážnějších následků. Lidé si je i řeší sami prostřednictvím euroformulářů. Evidujeme také mnoho hlášení o nesjízdných komunikacích a o uvízlých kamionech,“ oznámil policejní mluvčí Pavel Šváb.

V Brně má problémy i městská hromadná doprava, trolejbusy a autobusy jsou místy zpožděny o desítky minut, na Zlínsku některé silnice blokují uvízlé kamiony.

S ohledem na množství sněhu jsou od 5:45 hodin nasazovány na posílení posypových vozů i traktory s radličkami. Řidiče znovu upozorňujeme na nutnost opatrné jízdy,“ oznámil provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.


PSALI JSME: Sníh komplikuje dopravu v brněnské Metropoli, řidičům pomáhají strážníci
Brno – Čerstvá sněhová přikrývka v pondělí 28. ledna ráno zkomplikovala cestování nejen řidičům, ale také třeba popelářům. Strážníci pomáhali řidiči popelářské vozu, který uvázl v těžko průjezdné a sjízdné ulici v Černovicích. Zatímco jeden z kolegů usměrňoval provoz v okolí, druhý pomohl řidiči bezpečně vymanévrovat.


Meteorologové varují, že sníh může způsobit problémy i chodcům, v energetice i zásobování. Mokrý sníh může lámat stromy a větve. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství.

Nezapomeňte na zimní výbavu a při cestách do hor i na sněhové řetězy,“ varují meteorologové.

V polovině ledna Sputnik informoval o sněhové kalamitě na Slovensku, kde byl v Žilinském kraji vyhlášen mimořádný stav. Těžký sníh ničil střechy domů a na řadě míst došlo k výpadkům elektrické energie.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře