Babybox, ilustrační foto. Autor: Roman Mach / archiv redakce #ZpravyExtra.cz

Klatovy – V sobotu 2. února, minutu po půl jedné odpoledne ze rozezněl alarm klatovského nemocničního babyboxu. Zdravotníci v něm nalezli novorozenou holčičku, která byla oblečená v chlapeckém oblečení a zabalená do fusaku. O události informoval redakci serveru #zpravyextra.cz zakladatel babyboxu v České republice pan Ludvík Hess.

Klatovský babybox  se mi ohlásil ve 12:31 hodin. Na obrázku jsem viděl jenom zřasenou látku, ale byl jsem si jist, že je v ní holčička. Potvrdila mi to lékařka, ve službě Kamila Pečenková. „Dozvěděl jsem se, že holčička je zřejmě dnes nebo včera narozená, s neošetřeným pupečníkem, mírně nedonošená, ale nikoli podchlazená. Oblečená byla ve starším, zřejmě chlapeckém oblečení a zabalená do fusaku. Má hypoglykémii, což se u novorozenců stává. Jestli chci, tak mám zavolat za dvě hodiny,“ uvedl aktuálně naší redakci k události Ludvík Hess.

Holčičku jsem pojmenoval Leopolda podle tatínka Zdeňka Juřici, slavícího dnes své 80. narozeniny!

Třetí letošní děťátko potvrdilo tradici, že děti jsou odkládány po dvou krátce po sobě, ale často i po třech.

Klatovský babybox jsme otvírali 15. dubna 2009 a až dosud byl bezdětný. Při jeho otevření jsem se seznámil s Miladou Emmerovou. Byla tehdy hejtmankou Plzeňského kraje, vystoupila ze služebního superbu v tyrkysovém kostýmku a povídá mi, když jsem se jí představoval: „Já vás znám, ale představovala jsem si vás jinak!“ Docentka Emmerová mi vyhověla a s panenkou předvedla, jak se odkládá děťátko. Zbytečně jsem se obával, že dosavadní odpůrkyně babyboxů z roku 2005, kdy byla ministryní zdravotnictví, přikáže babyboxy vytrhat ze zdi. „Vypili jsme v nemocnici kafe a hejtmanka slíbila vydat knížku o babyboxech. Skutečně vyšla s jejím úvodním slovem, s texty několika protagonistů a s mým doslovem. Před časem mi Milada Emmerová nabídla, ať jí tykám!“ doplnil Hess.

Hodně zdraví a štěstí v životě přeje nalezené novorozené klatovské holčičce zakladatel babyboxu v ČR pan Ludvík Hess alias Babydědek Lu.

jb, (-red.)

BEZ KOMENTÁŘE