Praha, ilustrační foto. Autor: © Sputnik / Сергей Субботин

Praha – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes dopoledne prostřednictvím exekutora začala s vyklízením Autonomního centra Klinika na Žižkově. Budovu, která patří SŽDC, stále obývají aktivisté, kteří nechtějí Kliniku opustit.

Celá akce začala v deset hodin, kdy exekutor vyzval zástupkyni Kliniky, aby vyšla před budovu. Ta však nedorazila a exekutor oznámil, že zahajuje výkon exekuce.

Poté, co mu účastníci zastoupili cestu, oznámil, že se do budovy hlavním vchodem nedostal, pokusí se ale využít vchody vedlejší.
Do budovy se nakonec dostal, ale požádal o policejní asistenci, protože by mohl být napaden. Někteří z účastníků se u vstupu do budovy dostali do konfliktu s ochrankou, která doprovází exekutora.

SŽDC oficiálním prohlášením oznámila, že objekt chce ve čtvrtek 10. ledna exekučně vyklidit. Pár desítek aktivistů se na místě shromáždilo už kolem deváté hodiny. Aktivisté měli připravený stůl s materiály k danému tématu.

Správa železniční dopravní cesty chce budovu zrekonstruovat.

Do poloviny roku vypíšeme soutěž na zhotovitele stavby a po získání stavebního povolení a nabytí právní moci zahájíme rekonstrukci,“ oznámila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

ČTĚTE TAKÉ

Aktivisté se budovy zmocnili už na konci roku 2014 a vytvořili zde autonomní centrum pro lidi v nouzi. Zpočátku byli v budově načerno, ale v únoru 2015 vyjednali smlouvu o výpůjčce. Ta v roce 2016 skončila a SŽDC chce budovu využít pro své zaměstnance.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE