Herec Jan Přeučil. Foto: archiv Jana Přeučila / Zdroj: Pavel Vácha

Praha – Po neuvěřitelných 50 letech se velikán českého filmu, televize a divadla a dabigu Jan Přeučil vrací k jedné z nejtěžších her s názvem Bláznovy zápisky. Představení jednoho herce od Nikolaje Vasiljeviče Gogola odehraje ve středu 23. 5. od 19 hodin v Divadle Karla Hackera v pražských Kobylisích.

Velice mě těší, že jsem byl osloven k tomu, abych se k tomuto skvělému, i když velmi těžkému Gogolovu dílu opět vrátil, nicméně musím říct, že jsem to nedávno hrál v Ústí nad Orlicí a byl jsem potěšen, jak byli diváci nadšeni, jak reagovali, a že se jim to líbilo. Ono to téma je totiž tak nesmírně nadčasové a zároveň tak současné, až se to zdá neuvěřitelné,” říká o představení, které je fascinující svým pojetím, spojení slova, hudby a osudu dnes 81letý Jan Přeučil.

Jan Přeučil si v 81. letech troufá na velmi těžkou hru!

Koncem šedesátých let jsme to hráli v pražské Viole a vždycky s obrovským úspěchem. A to je téma, které mě velmi baví,” podotkl herec, dabér a kantor, který stále i ve svém věku aktivně hraje divadlo, dále jezdí na zájezdová představení se svou ženou, herečkou Evou Hruškovou a jejich loutkovým divadlem pro děti a věnuje se stále výuce rétoriky nejenom pro začínající herce, moderátory, ale třeba lékaře nebo vysoce postavené manažery….

Hra založená na zápiscích z Gogolova života dává Janu Přeučilovi možnost fantasticky ztvárnit příběhy lidiček směšných až k pláči a politováníhodných k popukání, zobrazit ostré kontury charakterů, vykreslit romantismus obrácený v žert, než se i v parodii prosadí nepřízeň osudů řízená často démony a běsy…
Producenty představení Bláznovy zápisky jsou Josef Mikáska a Marek Matoušek, autorem scénáře a režisérem Jaroslav Gillar.
Představení se odehraje nejenom v pražském kobylisském divadle, ale stává se zároveň zájezdovým v případě zájmu pořadatelů a diváků.


ČTĚTE TAKÉ: Grévin se znovu otevřel veřejnosti, sochy zůstanou a přibude čokoláda. Desítky slavných zde navíc budou mít své otisky!
Pražské muzeum voskových figurín Grévin, které v březnu ukončilo svoji činnost, má nové majitele a dnes se znovu otevřelo pro veřejnost! V původním stavu ho však mohou návštěvníci mají jedinečnou šanci vidět pouze na čtyři měsíce. 

„Já jsem rád, že i ve svém věku mohu diváky bavit, něco jim předávat a velmi mne naplňuje to, když divák z divadla odchází spokojen,” dodává herec, známý nositel kloboků a elegán Jan Přeučil, jehož krédem je mimo jiné rčení: “Život, je pohyb a pohyb je život.” I proto se stále těší dobrému zdraví a skvělé fyzické kondici.

-rk, (red.)

Komentáře