Sobota, 31 července, 2021

Blatný: Buď lidé budou dodržovat opatření, nebo je budeme muset drakonicky zpřísnit

NEJČTENĚJŠÍ

Lidé by měli proticovidová opatření dodržovat, nebo je budeme muset zpřísnit, přiznal ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. On sám tvrdý lockdown nechce navrhovat, ale přístup společnosti by se měl změnit. Podle Blatného je situace v nemocnicích velmi špatná.

„Kdybychom žádná opatření neměli, přišla by katastrofa. Situace není dobrá. Není to o hledání viníka, ale o uvědomění si situace. Bylo by nesmírně užitečné, kdybychom se všichni spojili. Možná budeme muset opatření zpřísnit,“ prohlásil Blatný.

„Bavíme se o dvou možných přístupech. Máme možnost udělat všechno pro to, aby opatření, která jsou nastavená, začala fungovat. Potom je nemusíme zpřísňovat. Domluvit se s lidmi, aby je brali vážně. Buď se to změní… a musí se to změnit rychle,“ řekl Blatný.

„Když se to nestane, a nemocnice se dostanou do situace, že budou řešit jen intenzivní péči, tak to je z mého pohledu důvod, proč udělat naprosto zásadní změnu, která by byla drakonická a já se jí snažím vyhnout,“ dodal ministr.

Jak přesně by zpřísnění vypadalo, Blatný neřekl. „Je to něco, co nechci. Spíš jsem odkazoval na opatření jiných států, které skončily v opravdu tvrdém lockdownu s omezením pohybu osob. Moje preference je domluvit se s lidmi na tom, aby to bylo potřeba. Nejsem ten, kdo by to teď chtěl navrhovat,“ vysvětlil ministr.

Uzavřou se další regiony?

V minulosti se mluvilo o tom, že by se lidé mohli vzdálit od domova jen na 20 kilometrů, jako to bylo v některých zahraničních státech. Slováci v minulosti v okresu Nitra zavedli, že do práce nebo do přírody mohli lidé jen s negativním testem na covid.

Už dříve Blatný naznačil, že ve hře je zákaz přejíždění mezi regiony nebo jejich uzavření. Varoval, že během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech. V současnosti je uzavřené Chebsko, Sokolovsko a Trutnovsko.

„Ze západu na východ dochází k většímu rozšiřování onemocnění. Česká část republiky je postižená více, moravská méně. Jestliže společně nezabráníme dalšímu přenosu, tak během dvou, tří týdnů bude situace v celé zemi stejná,“ uvedl v týdnu Blatný. Situace je špatná například na Náchodsku nebo Plzeňsku.

Epidemická situace není dobrá kvůli rychle se šířící britské mutaci. Počty nakažených začaly růst a každý všední den byly vyšší než 10 tisíc. V sobotu v Česku přibylo 6755 potvrzených případů nákazy, asi o 1600 více než před týdnem.

Vyšší byl i podíl nově nakažených na počtu provedených testů, dosáhl téměř 38 procent, což je nejvíce od 9. ledna. Ve vážném stavu je stále přes 1300 pacientů, což jsou rekordní počty od začátku pandemie. Nemocniční péči potřebuje přes šest tisíc lidí.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu