Sobota, 31 července, 2021

Laboratoře potvrdily jihoafrickou mutaci covidu z brněnské školky

NEJČTENĚJŠÍ

Laboratoře Elisabeth Pharmacon v pátek potvrdily sekvenováním jihoafrickou mutaci covidu-19 u všech tří avizovaných vzorků z brněnské školky. Zároveň Omar Šerý potvrdil, že laboratoře mají k dispozici rychlý způsob jak analyzovat jihoafrickou mutaci několikabodovou analýzou podezřelých vzorků. Informoval o tom v pátek na svém twitteru vědec Omar Šerý.

V Brně odhalili tři potvrzené případy jihoafrické mutace covidu-19. Vedle britské mutace, která se Českem již výrazně šíří, se jedná o další nakažlivější variantu viru. Podle molekulárního biologa z Masarykovy univerzity Omara Šerého je potřeba vrátit se k testování na konci karantény, kterou by zároveň prodloužil na 14 dní. „Lidé mohou být infekční i po deseti dnech od začátku onemocnění,“ říká Šerý.

„O jihoafrické mutaci víme, že je nebezpečnější, a to především z hlediska mutace té části virové nukleové kyseliny, která odpovídá za povrchovou antigenní strukturu viru – takzvaný spike protein – a konkrétně pak struktur zodpovědných za navázání protilátek. To může ovlivňovat účinnost vakcín proti této mutaci, ale také účinnost ochrany před koronavirem u osob, které covid-19 již prodělaly,“ říká Šerý.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu