Pátek, 17 září, 2021

Lék bamlanivimab proti těžkému covidu dostala první pacientka

NEJČTENĚJŠÍ

Ve čtvrtek dostala první pacienta v Česku lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19. Thomayerova nemocnice ji pak bez komplikací propustila domů, oznámilo její vedení.

Bamlanivimab se píchá do žíly. Lékaři pak hodinu pacienta pozorují, poté odchází domů. Lék dostanou pro nemocné, kteří splní nastavené požadavky, i ostatní nemocnice. Podle zástupců Thomayerovy nemocnice jsou „indikace zatím poměrně omezené“, bamlanivimab označili za průlom v léčbě. Česko by mohlo dostat i lék regneron a další přípravky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v této souvislosti kritizoval klinickou skupinu ministerstva zdravotnictví za rozhodování o nových lécích proti covidu, považuje její přístup za velice rezervovaný a měl by se změnit. „Mě dost mrzí, že klinická skupina ministerstva zdravotnictví se k těmto lékům staví velice rezervovaně. Indikace byly velice zúžené. Je to chyba,“ uvedl při dnešní návštěvě Thomayerovy nemocnice Babiš.

Podle Babiše Česko dostalo nabídku 10 500 dávek bamlanivimabu, objednalo jich 2500. Regneronu mohlo získat 20 tisíc dávek a v březnu má dorazit čtyři tisíce dávek, řekl premiér.

„Klinická skupina by měla slyšet i na odborné znalosti lidí z jednotek intenzivní péče. Pokud jsme vydali patnáct miliard na roušky a respirátory, nemáme šetřit na těchto látkách,“ dodal Babiš. Podle něj je přístup absurdní. Chce tak o něm mluvit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu