5.6 C
Prague
Středa, 14 dubna, 2021

Rakousko lockdown odmítlo, jde cestou postupného rozvolňování

Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) v rozhovoru pro deník Bild uvedl, že lockdown v jeho zemi ztratil veškerou účinnost. Lidé ho nedodržovali, a proto pokračování uzávěry nedávalo smysl. Více než dva týdny jsou v zemi otevřené všechny obchody, děti se vrátily do škol a znovu začaly fungovat služby. V sousedním Rakousku tak dochází k postupnému „promořování“ občanů, kteří oproti České republice žijí zcela svobodně a tamní vláda jim nezasahuje do jejich základní listiny práv a svobod občana.

Rakouská vláda nyní sází především na masivní testování lidí, které v situaci, kdy chybějí vakcíny, může držet pandemii koronaviru pod příslušnou kontrolou. „V našem Rakousku s méně než deseti miliony obyvatel provádíme každý týden přes 2,5 milionu testů. To znamená, že zhruba čtvrtina naší populace se každý týden testuje,“ uvedl Kurz v rozhovoru.

„Čím více se bude testovat, tím víc pozitivních se najde, ti se hned dostanou do karantény a nenakazí další,“ tvrdí rakouský kancléř. Není to žádný všelék, protože virus stále existuje, ale je to výrazná pomoc všem.

„S pomocí testů se nám podařilo zpomalit růst počtu nakažených a postupně pečlivě rozvolňovat. Masivní testování je prostředek k větší svobodě, než kdyby se netestovalo vůbec,“ řekl Kurz.

Pandemie je v Rakousku pod kontrolou

„Je to závod s časem. S každým naočkovaným člověkem se dostáváme trochu blíže k normálu,“ řekl. Jenže vakcíny zoufale chybějí a EU je nedodává. Nový lockdown podle něj nelze v zásadě vyloučit, ale: „Znovu opakuji, lockdown má smysl, pokud ho lidé dodržují,“ doplnil závěrem rakouský kancléř.

PRÁVĚ SE STALO

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMOVA