Sobota, 18 září, 2021

Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila nový nouzový stav

NEJČTENĚJŠÍ

Vláda České republiky v pátek 26. února schválila vyhlášení nového nouzového stavu, který vejde v platnost od 27. února na dobu 30 dní, t.j. do 28. března letošního roku. Informoval o tom aktuálně premiér Andrej Babiš (ANO).

Stávající stav nouze nyní platí do 27. února, jeho prodloužení ale v pátek neschválila Poslanecká sněmovna. Podle opozičních stran byl totiž ústavně pochybný.

Vláda ho totiž vyhlásila poté, co ho v polovině měsíce odmítla Sněmovna prodloužit, a to na základě žádosti hejtmanů. Původní navázal na předchozí nouzový stav, což byl důvod neschválení Sněmovnou. Postup kabinetu už byl napaden u Ústavního soudu. Premiér Babiš však tvrdil a stále tvrdí, že vláda rozhodovala správně.

Podle původní dohody pak měl právě od 28. února nahradit nouzový stav pandemický zákon, podle vládních členů ale není v nynější zhoršující se pandemické situaci pro boj s koronavirem dostatečný. Na omezení pohybu osob v regionech, uzavření maloobchodních obchodů či služeb a dalších omezení je nutné, aby byl vládou vyhlášen nouzový stav, nikoliv pouze pandemický zákon.

Na večerním pátečním jednání vláda jednala mimo jiné i o omezení pohybu osob mezi okresy a dalšími omezeními, které výrazně zasáhnou a budou zasahovat v následujících dnech do základní listiny práv a svobod občanů. Vše v rámci výrazně se zhoršující se situací s nákazou covid-19 a jejími mutacemi, které se již samozřejmě dostaly na území České republiky a mají dle slov lékařů a odborníků mnohonásobně horší průběh, než-li ty původní „nezmutované…“

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října!

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu