Sobota, 31 července, 2021

Výlet na Lysou horu skončil pro chlapce leteckým transportem do nemocnice

NEJČTENĚJŠÍ

Podezřením na vážné zranění páteře skončil nedělní výlet na Lysou horu v Beskydech pro desetiletého chlapce. Chlapec uklouzl na zledovatělé cestě a při pádu se zaklínil v dřevěné zábraně. Záchranáři z beskydské horské služby měli obavy, jestli chlapec nemá poraněnou páteř, zdravotníci proto vyslali na místo vrtulník. Záchranáři v Beskydech pak ještě hledali ztraceného polského turistu.

„Hned dvě náročné akce čekaly horské záchranáře včera po setmění, případ těžce zraněného desetiletého chlapce na Lysé hoře a pátrání po polském výletníkovi nad Jablunkovem,“ sdělil Radan Jaškovský, náčelník Horské služby ČR.

Chlapec uklouzl během sestupu z Lysé hory na zledovatělé cestě a při pádu se hlavou zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky. „Místo nehody bylo i pro nás složitě dostupné, takže jsme se ke zraněnému dostávali poměrně dlouho a obtížně. Hocha mezi tím vyprostili náhodní turisté spolu s jeho maminkou a poskytli mu tepelný komfort,“ popsal okolnosti výjezdu Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Jak záchranáři zjistili, chlapec si přivodil pravděpodobně poranění páteře. „Ihned jsme jeho stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje a ti se rozhodli, že k nám vyšlou vrtulník. My jsme mezi tím hocha zafixovali do vakuové matrace a velice šetrně jej dopravili na cca půl hodiny vzdálený heliport, kde mohl vrtulník ve tmě přistát,“ uvedl Pavel Masopust. Posádka pak zraněného transportovala do Ostravy k dalšímu ošetření.

data web fotobanka 2021 03 img 20210301
Chlapce zraněného v Beskydech transportoval do nemocnice vrtulník Foto: HS Beskydy

V půl jedenácté večer pak beskydskou HS kontaktovala polská horská služba GOPR. „Od setmění pátrali po výletníkovi v oblasti Velkého Stožku. Vyrazil do hor s kamarádem, kolem páté hodiny odpoledne se od něj oddělil a vůbec nebyl schopen telefonem záchranářům říci, kde je. Poláci si tedy vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří,“ komentoval noční pátrání člen beskydské HS Marcel Svoboda.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu