© AP Photo / Charlie Riedel Zdroj: cz.sputniknews.com

USA / Čína (Svět) – Čína souhlasila s tím, že bude nakupovat více amerického zboží, aby snížila obchodní deficit se Spojenými státy. Společné čísnko-americké prohlášení ale nezmiňuje snížení o 200 miliard dolarů, které si přeje Trump.

Existuje shoda o efektivních opatřeních, aby byl podstatně snížen obchodní deficit Spojených států s Čínou ve zboží,“ stojí v prohlášení. „Aby bylo možné uspokojit rostoucí požadavky čínských lidí na konzum a potřeby vysoce kvalitního ekonomického rozvoje, Čína podstatně zvýší nákupy zboží a služeb Spojených států. Toto pomůže podpořit růst a zaměstnanost ve Spojených státech.“

Prohlášení přišlo překvapivě, jelikož se zdálo Washington a Peking směřují k obchodní válce kvůli přání Donalda Trumpa snížit velký obchodní deficit mezi Čínou a USA. Obchodní deficit USA s Pekingem v loňském roce dosahoval úrovně 375 miliard dolarů.


ČTĚTE TAKÉ: Britská společnost Park Indigo zveřejnila seznam nejpopulárnějších aut světa
První místo v ratingu obsadil dodávkový vůz Toyota Hilux, který se prodává nejlépe ve 25 zemích. Na druhém místě je Volkswagen Golf, po němž je největší poptávka v Evropě. Na třetím se umístil Toyota Land Cruiser, který je populární v Africe a na Blízkém východě. 

Prohlášení nicméně nezmiňuje přesnou částku, o kterou se má snížit obchodní deficit s Čínou. Trump dříve hovořil o cíli 200 miliard dolarů, což mnoho expertů označilo za nedosažitelné.

cz.sputniknews.com,
(red.)

Komentáře