Zásah hasičů, požár komína. Ilustrační foto. Autor: HZS Královéhradeckého kraje

Česko / Hradec Králové / Kraj  – Od počátku topné sezóny vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji k více než 50 případům požárů sazí v komíně.

Mrazy udeřily a v domácnostech se topí na plné obrátky. V pohotovosti jsou tak i hasiči, protože často dochází k zanesení komínů sazemi a následnému požáru. Jen od začátku topné sezóny (1. října 2017) vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji k více než padesáti takovým případům.

Mezi posledními případy řešili hasiči požár sazí v komíně v pondělí 26. 2. 2018 v ranních hodinách v části obce Litíč, v Nouzově. V jednom z objektů zde došlo k požáru sazí a popílku. Hasiči museli komín za pomoci kominického náčiní očistit od nánosů a vybrat spadanou žhavou strusku. Už v poledne však byla jednotka povolána na místo znovu, protože se zbývající dehet po stranách a v rozích komína vzňal a vzrostla teplota komínového tělesa. Pomocí škrabky a kominického „ježka“ jednotka nově vzniklá ohniska dočistila. Na místě zasahovali ráno profesionální hasiči z Jaroměře a Dvora Králové nad Labem a dobrovolná jednotka z Dubence. Následné dočištění provedla již jen profesionální jednotka z Jaroměře.

Většinou se tyto požáry obejdou beze škody, ale i tak představují pro obyvatele domů nebezpečí.

Jak by se měl provozovatel spalinové cesty chovat?

Je to poměrně jednoduché. Stačí plnit základní povinnosti stanovené v zákoně o požární ochraně
a ve stanovených termínech zajišťovat čištění a kontroly spalinových cest.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je čištění 3x ročně, u spotřebiče na pevná paliva (2x ročně u sezónního provozu), 2x ročně na kapalná paliva (1x ročně u sezónního provozu) a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Pokud jde o popel, pak jej vychladlý vysypáváme do nehořlavých nádob – popelnic. Hořlavé látky neukládáme v  blízkosti topidel a v okolí udržujeme pořádek.

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

 

por. Mgr. Martina Götzová
 – tisková mluvčí,
HZS Královéhradeckého kraje
(redakce) *

Komentáře